swereg

Antonie Konsult AB

559174-8081Aktiebolagreg. 2018

Utbildning
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Brandbergen, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

4 395 tkr

+49 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

30 tkr

−63 % mot föregående år

Soliditet

24 %

+2,6 p.e. mot föregående år

Anställda

4

+33 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Vädurens Gata 231, 136 63 Brandbergen

Postadress

c/o Gawrieh, Vädurens Gata 231, 136 63 Brandbergen

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet ska bestå av trafikskola samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020742 tkr203 tkr209 tkr
2021955 tkr288 tkr434 tkr
2022990 tkr213 tkr602 tkr
2023523 tkr−253 tkr349 tkr
20241 384 tkr−23 tkr327 tkr
20252 952 tkr80 tkr407 tkr
20264 395 tkr30 tkr436 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 23,8 % – branschmedian 65,7 %

Vinstmarginal 0,7 % – branschmedian 7,6 %

Omsättningstillväxt 48,9 % – branschmedian −0,2 %

Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023202220212020
Nettoomsättning4 3952 9521 384523990955742
Övriga rörelseintäkter392194142231821250
Rörelseintäkter4 7873 1461 5265471 1731 080742
Råvaror och förnödenheter1 6131 178479––––
Övriga externa kostnader74368980723025714174
Personalkostnader1 9911 04589493526502415
Av- och nedskrivningar1531301486716013343
Övriga rörelsekostnader242––––––
Rörelsekostnader4 7433 0431 524790943776532
Rörelseresultat451032−243229305210
Ränteintäkter och liknande4231110
Räntekostnader och liknande1925271017176
Finansiella poster−15−23−24−10−16−16−6
Resultat efter finansiella poster3080−23−253213288203
Resultat före skatt3080−23−253213288203
Skatt på årets resultat–––0456345
Årets resultat3080−23−253168225159

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar380775395105475568222
Finansiella anläggningstillgångar22737272––
Anläggningstillgångar382777468177547568222
Kundfordringar2572011240120028
Kortfristiga fordringar9084032797216611737
Kassa och bank543734553253545502318
Omsättningstillgångar1 4511 138832325711619356
Summa tillgångar1 8331 9151 3005021 2581 188578
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat3572772995523841590
Fritt eget kapital386357277299552384159
Eget kapital436407327349602434209
Långfristiga skulder247703726153511586266
Leverantörsskulder15–––––
Skatteskulder7––06910945
Kortfristiga skulder1 1508052470145167103
Summa eget kapital och skulder1 8331 9151 3005021 2581 188578

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2026202520242023202220212020
Medelantal anställda4311111
Föreslagen utdelning (tkr)0000–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2026202520242023202220212020
Soliditet23,8 %21,2 %25,1 %69,6 %47,8 %36,5 %36,2 %
Kassalikviditet126 %141 %337 %–491 %370 %344 %
Rörelsemarginal1 %3,5 %0,1 %−46,4 %23,2 %31,9 %28,3 %
Vinstmarginal0,7 %2,7 %−1,6 %−48,3 %21,5 %30,2 %27,4 %
Omsättningstillväxt48,9 %113,3 %164,5 %−47,2 %3,7 %28,8 %–
Avkastning på eget kapital6,8 %19,7 %−6,9 %−72,4 %27,9 %51,9 %76,1 %
Omsättning per anställd1 099 tkr984 tkr1 384 tkr523 tkr990 tkr955 tkr742 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Andra langfristiga fordringar2 tkr2 tkr
Arets resultat eget kapital30 tkr80 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat30 tkr80 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−80 tkr23 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning80 tkr−23 tkr
Forskott fran kunder742 tkr519 tkr
Forslag disposition386 tkr357 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning386 tkr357 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter323 tkr75 tkr
Inventarier verktyg installationer380 tkr775 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden1 029 tkr1 281 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar649 tkr506 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar252 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop0510 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar153 tkr130 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar10 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga328 tkr128 tkr
Ovriga kortfristiga skulder145 tkr177 tkr
Ovriga langfristiga skulder171 tkr240 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut76 tkr463 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter255 tkr104 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –

  • Antonie Konsult ABHuvudarbetsställe

    Vädurens Gata 231, 136 63 Brandbergen

    Utbildning

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559174-8081

Registreringsdatum

10 oktober 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Haninge, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Utbildning

  • SNI 85.530 – Trafikskoleverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler