AppAssistans i Sverige AB
559222-3969Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
740 tkr
Resultat efter fin. poster
696 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östermalmsgatan 87 D, 114 59 Stockholm
Postadress
Östermalmsgatan 87 D, 114 59 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva administration av personlig assistans, föreläsningar och utbildningsdagar inom handikappsområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2021 | 70 tkr | 26 tkr | 70 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 3 324 tkr | 3 394 tkr |
| 2023 | 1 300 tkr | 1 017 tkr | 3 411 tkr |
| 2024 | 2 190 tkr | 1 871 tkr | 3 429 tkr |
| 2025 | 740 tkr | 696 tkr | 3 430 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,7 % – branschmedian 59,8 %
Vinstmarginal 94,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −66,2 % – branschmedian 1,8 %
Median för 1471 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 740 | 2 190 | 1 300 | 0 | 70 | 0 |
| Rörelseintäkter | 740 | 2 190 | 1 300 | 0 | 70 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 30 | – |
| Övriga externa kostnader | 125 | 320 | 283 | 26 | 14 | – |
| Rörelsekostnader | 125 | 320 | 283 | 26 | 44 | – |
| Rörelseresultat | 615 | 1 870 | 1 017 | −26 | 26 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 80 | – | 0 | 3 350 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 81 | 1 | −0 | 3 350 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 696 | 1 871 | 1 017 | 3 324 | 26 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | −695 | −1 850 | −1 000 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | 21 | 17 | 3 324 | 26 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | – | 0 | 5 | – |
| Årets resultat | 1 | 18 | 17 | 3 324 | 21 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 285 | 285 | 285 | 285 | 285 | – |
| Anläggningstillgångar | 285 | 285 | 285 | 285 | 285 | – |
| Kundfordringar | 925 | 0 | 1 625 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 329 | 1 491 | 3 381 | 3 350 | 70 | – |
| Kassa och bank | 2 007 | 1 938 | 34 | 62 | 18 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 336 | 3 430 | 3 416 | 3 412 | 88 | – |
| Summa tillgångar | 3 621 | 3 715 | 3 701 | 3 697 | 373 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 3 379 | 3 361 | 3 344 | 20 | −1 | – |
| Fritt eget kapital | 3 380 | 3 379 | 3 361 | 3 344 | 20 | – |
| Eget kapital | 3 430 | 3 429 | 3 411 | 3 394 | 70 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 285 | 285 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 15 | 0 | 0 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 5 | 5 | – |
| Kortfristiga skulder | 191 | 286 | 290 | 18 | 18 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 621 | 3 715 | 3 701 | 3 697 | 373 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,7 % | 92,3 % | 92,2 % | 91,8 % | 18,8 % | – |
| Kassalikviditet | 1 744 % | 1 201 % | 1 178 % | 19 048 % | 490 % | – |
| Rörelsemarginal | 83,1 % | 85,4 % | 78,2 % | – | 37,1 % | – |
| Vinstmarginal | 94,1 % | 85,4 % | 78,2 % | – | 37,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | −66,2 % | 68,5 % | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 0,5 % | 0,5 % | 97,9 % | 29,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 285 tkr | 285 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 285 tkr | 285 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 614 | 18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 614 | 18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −18 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 18 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 430 tkr | 3 429 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 614 | 18 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 385 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 3 380 tkr | 3 379 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 380 tkr | 3 379 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 1 106 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 695 tkr | 1 850 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 86 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 179 tkr | 270 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
AppAssistans i Sverige ABHuvudarbetsställe
Östermalmsgatan 87 D, 114 59 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559222-3969
Registreringsdatum
14 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 88.102 – Öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.