Appero Profile AB
559027-9641Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
3 327 tkr
Resultat efter fin. poster
1 965 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sankt Eriksgatan 4, 112 39 Stockholm
Postadress
c/o Dan Levin, Sankt Eriksgatan 4, 112 39 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom affärsutveckling, försäljning och projektledning med fokus på digitala medier, samt försäljning av present-, reklam- och kontorsartiklar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 988 tkr | 432 tkr | – |
| 2018 | 3 291 tkr | 174 tkr | – |
| 2019 | 3 454 tkr | 143 tkr | 224 tkr |
| 2020 | 2 932 tkr | 75 tkr | 323 tkr |
| 2021 | 1 336 tkr | 56 tkr | 341 tkr |
| 2022 | 1 724 tkr | 10 tkr | 341 tkr |
| 2023 | 2 349 tkr | 762 tkr | 791 tkr |
| 2024 | 994 tkr | −71 tkr | 292 tkr |
| 2025 | 2 145 tkr | 773 tkr | 817 tkr |
| 2026 | 3 327 tkr | 1 965 tkr | 1 232 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 59,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 55,1 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 327 | 2 145 | 994 | 2 349 | 1 724 | 1 336 | 2 932 | 3 454 | 3 291 | 2 988 |
| Övriga rörelseintäkter | 75 | 68 | 64 | 0 | 131 | 569 | 284 | 121 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 402 | 2 213 | 1 058 | 2 349 | 1 854 | 1 905 | 3 215 | 3 575 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 28 | 151 | 95 | 247 | 343 | 1 349 | 1 671 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 306 | 296 | 387 | 300 | 269 | 301 | 537 | 603 | – | – |
| Personalkostnader | 1 096 | 1 099 | 581 | 1 180 | 1 318 | 1 195 | 1 247 | 1 155 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 17 | 12 | 11 | 9 | 9 | 5 | 2 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 448 | 1 440 | 1 132 | 1 587 | 1 843 | 1 847 | 3 138 | 3 431 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 955 | 773 | −74 | 762 | 11 | 58 | 77 | 145 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 2 | 3 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 10 | −0 | 2 | 1 | −2 | −2 | −2 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 965 | 773 | −71 | 762 | 10 | 56 | 75 | 143 | 174 | 432 |
| Bokslutsdispositioner | −525 | −100 | 95 | −180 | 5 | −23 | 60 | −44 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 439 | 673 | 23 | 582 | 15 | 32 | 135 | 99 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 307 | 148 | 22 | 132 | 15 | 14 | 36 | 26 | – | – |
| Årets resultat | 1 132 | 525 | 1 | 450 | 0 | 18 | 99 | 73 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 387 | 128 | 21 | 34 | 22 | 31 | 19 | 24 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 604 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 991 | 128 | 21 | 34 | 22 | 31 | 19 | 24 | – | – |
| Varulager | – | – | – | 0 | 9 | 27 | 32 | 24 | – | – |
| Kundfordringar | 322 | 163 | 376 | 238 | 36 | 40 | 33 | 546 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 535 | 413 | 613 | 531 | 76 | 159 | 97 | 715 | – | – |
| Kassa och bank | 1 398 | 900 | 156 | 1 004 | 732 | 610 | 678 | 74 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 933 | 1 312 | 769 | 1 535 | 817 | 795 | 808 | 813 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 924 | 1 441 | 790 | 1 568 | 839 | 826 | 827 | 837 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 50 | 242 | 241 | 291 | 291 | 273 | 174 | 101 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 182 | 767 | 242 | 741 | 291 | 291 | 273 | 174 | – | – |
| Eget kapital | 1 232 | 817 | 292 | 791 | 341 | 341 | 323 | 224 | – | – |
| Obeskattade reserver | 913 | 388 | 288 | 383 | 202 | 208 | 184 | 244 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 4 | 2 | 0 | 15 | 5 | 14 | – | – |
| Skatteskulder | 441 | 149 | 79 | 125 | 12 | 79 | 48 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 778 | 236 | 210 | 395 | 296 | 278 | 320 | 369 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 924 | 1 441 | 790 | 1 568 | 839 | 826 | 827 | 837 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 730 | 717 | – | 500 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,9 % | 78,1 % | 65,9 % | 69,8 % | 59,8 % | 61,2 % | 56,7 % | 49,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 248 % | 555 % | 365 % | 389 % | 274 % | 277 % | 243 % | 214 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 58,8 % | 36 % | −7,4 % | 32,4 % | 0,7 % | 4,3 % | 2,6 % | 4,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 59,1 % | 36 % | −7,1 % | 32,4 % | 0,6 % | 4,2 % | 2,6 % | 4,1 % | 5,3 % | 14,5 % |
| Omsättningstillväxt | 55,1 % | 115,8 % | −57,7 % | 36,3 % | 29 % | −54,4 % | −15,1 % | 5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 91,9 % | 64,2 % | 0,4 % | 56,8 % | 0,1 % | 5,3 % | 30,7 % | 32,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 327 tkr | 2 145 tkr | 994 tkr | 1 175 tkr | 862 tkr | 668 tkr | 1 466 tkr | 1 727 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 84 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 604 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 604 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 604 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 132 tkr | 525 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 132 tkr | 525 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −525 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 525 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 717 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −84 tkr | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −441 tkr | −100 tkr |
| Forslag disposition | 1 182 tkr | 767 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 452 tkr | 50 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 387 tkr | 128 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 497 tkr | 194 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 110 tkr | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 304 tkr | 124 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 45 tkr | 17 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 200 tkr | 184 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 212 tkr | 83 tkr |
| Periodiseringsfonder | 829 tkr | 388 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 125 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Appero Profile ABHuvudarbetsställe
Sankt Eriksgatan 4, 112 39 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559027-9641
Registreringsdatum
28 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 46.900 – Icke-specialiserad partihandel
- SNI 47.121 – Annan varuhus- eller stormarknadshandel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.