Aqua Hår Hud Spa i Sverige AB
556751-2479Aktiebolagreg. 2008
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 048 tkr
Resultat efter fin. poster
702 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Engelbrektsgatan 65, 412 52 Göteborg
Postadress
Engelbrektsgatan 65, 412 52 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva skönhetssalong med två frisörer, två hudterapeuter och en nagelteknolog jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 760 tkr | 335 tkr | – |
| 2018 | 1 902 tkr | 445 tkr | – |
| 2019 | 1 863 tkr | 581 tkr | 3 533 tkr |
| 2020 | 1 610 tkr | 467 tkr | 3 898 tkr |
| 2021 | 1 272 tkr | 178 tkr | 4 030 tkr |
| 2022 | 1 109 tkr | 355 tkr | 4 320 tkr |
| 2023 | 1 037 tkr | 95 tkr | 4 394 tkr |
| 2024 | 1 117 tkr | 313 tkr | 4 643 tkr |
| 2025 | 1 197 tkr | 257 tkr | 4 846 tkr |
| 2026 | 1 048 tkr | 702 tkr | 5 404 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,3 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 67 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −12,5 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 048 | 1 197 | 1 117 | 1 037 | 1 109 | 1 272 | 1 610 | 1 863 | 1 902 | 1 760 |
| Förändring av lager | −48 | −69 | −13 | −47 | −62 | −75 | −34 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 490 | 28 | 39 | 16 | 26 | 86 | 103 | 80 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 490 | 1 156 | 1 144 | 1 006 | 1 074 | 1 282 | 1 679 | 1 943 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 219 | 243 | 221 | 214 | 187 | 230 | 240 | 308 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | −11 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 429 | 396 | 347 | 365 | 327 | 307 | 336 | 334 | – | – |
| Personalkostnader | 199 | 356 | 397 | 378 | 244 | 527 | 646 | 720 | – | – |
| Rörelsekostnader | 848 | 995 | 965 | 957 | 757 | 1 064 | 1 212 | 1 362 | – | – |
| Rörelseresultat | 642 | 161 | 179 | 49 | 316 | 219 | 467 | 581 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 60 | 96 | 134 | 46 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 60 | 96 | 134 | 46 | 39 | −41 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 702 | 257 | 313 | 95 | 355 | 178 | 467 | 581 | 445 | 335 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 717 | – | – |
| Resultat före skatt | 702 | 257 | 313 | 95 | 355 | 178 | 467 | 1 298 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 145 | 53 | 64 | 21 | 65 | 47 | 101 | 290 | – | – |
| Årets resultat | 557 | 203 | 249 | 74 | 290 | 131 | 366 | 1 008 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 335 | 335 | 335 | 335 | 335 | 260 | 240 | 190 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 335 | 335 | 335 | 335 | 335 | 260 | 240 | 190 | – | – |
| Varulager | 0 | 49 | 70 | 58 | 70 | 55 | 101 | 129 | – | – |
| Kundfordringar | 59 | 2 | – | – | – | 0 | 4 | 49 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 77 | 51 | 84 | 146 | 63 | 164 | 78 | 65 | – | – |
| Kassa och bank | 5 084 | 4 503 | 4 302 | 4 068 | 3 979 | 3 733 | 3 681 | 3 546 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 161 | 4 603 | 4 456 | 4 273 | 4 111 | 3 952 | 3 861 | 3 740 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 496 | 4 938 | 4 791 | 4 608 | 4 446 | 4 213 | 4 101 | 3 930 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 746 | 4 543 | 4 294 | 4 220 | 3 930 | 3 798 | 3 433 | 2 425 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 304 | 4 746 | 4 543 | 4 294 | 4 220 | 3 930 | 3 798 | 3 433 | – | – |
| Eget kapital | 5 404 | 4 846 | 4 643 | 4 394 | 4 320 | 4 030 | 3 898 | 3 533 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 28 | 40 | 76 | 28 | 78 | 52 | 57 | – | – |
| Skatteskulder | 68 | 16 | 24 | 44 | 20 | 32 | 64 | 198 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 93 | 92 | 148 | 214 | 126 | 183 | 202 | 398 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 496 | 4 938 | 4 791 | 4 608 | 4 446 | 4 213 | 4 101 | 3 930 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,3 % | 98,1 % | 96,9 % | 95,4 % | 97,2 % | 95,7 % | 95,1 % | 89,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 5 577 % | 4 942 % | 2 965 % | 1 974 % | 3 197 % | 2 127 % | 1 859 % | 908 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 61,3 % | 13,5 % | 16 % | 4,7 % | 28,5 % | 17,2 % | 29 % | 31,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 67 % | 21,5 % | 28 % | 9,2 % | 32 % | 14 % | 29 % | 31,2 % | 23,4 % | 19 % |
| Omsättningstillväxt | −12,5 % | 7,2 % | 7,7 % | −6,5 % | −12,8 % | −21 % | −13,6 % | −2,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,3 % | 4,2 % | 5,4 % | 1,7 % | 6,7 % | 3,3 % | 9,4 % | 28,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 048 tkr | 1 197 tkr | 1 117 tkr | 1 037 tkr | 1 109 tkr | 1 272 tkr | 1 610 tkr | 1 863 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 335 tkr | 335 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 335 tkr | 335 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 557 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 557 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −203 tkr | −249 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 203 tkr | 249 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 404 tkr | 4 846 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 557 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 5 304 tkr | 4 746 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 304 tkr | 4 746 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 20 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 49 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 14 tkr | 39 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Aqua Hår Hud Spa i Sverige ABHuvudarbetsställe
Engelbrektsgatan 65, 412 52 Göteborg
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556751-2479
Registreringsdatum
4 februari 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.