ARC-Heating AB
556976-9606Aktiebolagreg. 2014
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
3 362 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 307 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
arc-heating.se
arc-heating.se
Adresser
Besöksadress
Hildedalsgatan 138 B, 417 05 Göteborg
Postadress
c/o Vaclav Fencl, Hildedalsgatan 138 B, 417 05 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra tjänster inom värmebehandling t ex förvärmning och avspänningsglödgning av svetsskarvar på rörledningar som t ex högtrycksångledning och andra svetsade objekt. Bedriva försäljning uthyrning av värmeelement, elkablar och värme- behandlingsmaskiner för värmebehandling av svetskarvar och andra svetsade objekt samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 5 578 tkr | 196 tkr | – |
| 2021 | 6 527 tkr | 508 tkr | – |
| 2022 | 14 449 tkr | 4 696 tkr | 4 259 tkr |
| 2023 | 6 089 tkr | −139 tkr | 2 506 tkr |
| 2024 | 3 362 tkr | −1 307 tkr | 1 554 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,4 % – branschmedian 58,6 %
Vinstmarginal −38,9 % – branschmedian 3,8 %
Omsättningstillväxt −44,8 % – branschmedian 0,4 %
Median för 127 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 362 | 6 089 | 14 449 | 6 527 | 5 578 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 202 | 562 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 366 | 6 291 | 15 011 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 894 | 1 646 | 4 711 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 719 | 4 782 | 3 790 | – | – |
| Personalkostnader | 890 | 1 615 | 1 654 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 170 | 168 | 149 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 11 | 127 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 675 | 8 221 | 10 431 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 309 | −1 930 | 4 580 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 30 | 43 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 28 | 1 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 1 792 | 116 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 307 | −139 | 4 696 | 508 | 196 |
| Bokslutsdispositioner | 356 | 1 403 | −919 | – | – |
| Resultat före skatt | −951 | 1 264 | 3 777 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 0 | 697 | – | – |
| Årets resultat | −953 | 1 247 | 2 782 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 478 | 567 | 735 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 13 | 13 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 478 | 579 | 747 | – | – |
| Kundfordringar | 586 | 151 | 2 882 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 893 | 1 231 | 3 316 | – | – |
| Kassa och bank | 561 | 2 141 | 4 810 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 455 | 3 372 | 8 126 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 932 | 3 951 | 8 873 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 456 | −363 | 1 427 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 504 | 2 456 | 4 209 | – | – |
| Eget kapital | 1 554 | 2 506 | 4 259 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 356 | 1 760 | – | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 252 | 1 102 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 689 | 960 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 379 | 1 089 | 2 854 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 932 | 3 951 | 8 873 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,4 % | 70,6 % | 63,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 384 % | 310 % | 285 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −39 % | −31,7 % | 31,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −38,9 % | −2,3 % | 32,5 % | 7,8 % | 3,5 % |
| Omsättningstillväxt | −44,8 % | −57,9 % | 121,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −61,3 % | 49,7 % | 65,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 362 tkr | 3 044 tkr | 7 225 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 356 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 13 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −953 tkr | 2 819 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −953 tkr | 1 247 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 247 tkr | −1 209 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 247 tkr | 1 209 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 3 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 554 tkr | 2 506 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −953 tkr | 1 247 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 3 000 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 356 tkr | 112 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 1 292 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 504 tkr | 2 456 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 504 tkr | 2 456 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 144 tkr | 366 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | – | 20 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | – | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 159 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 211 tkr | 130 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 51 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 81 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 19 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 318 tkr | 467 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 486 tkr | 1 486 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 167 tkr | 1 019 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 149 tkr | 149 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 164 tkr | 715 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 68 tkr | 38 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | – | 0 |
| Ovriga skatter | 0 | 18 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 1 750 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 196 tkr | – |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 350 tkr | 350 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 97 tkr | 110 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
ARC-Heating ABHuvudarbetsställe
Hildedalsgatan 138 B, 417 05 Göteborg
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556976-9606
Registreringsdatum
4 juli 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 24.410 – Framställning av ädla metaller
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.