Arctic Night Lodge AB
559063-5289Aktiebolagreg. 2016
Porjus, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 512 tkr
Resultat efter fin. poster
370 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vintervägen 12, 982 60 Porjus
Postadress
Vintervägen 12, 982 60 Porjus
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva vandrarhem och rumsuthyrning samt fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 777 tkr | 848 tkr | – |
| 2020 | 1 486 tkr | 219 tkr | – |
| 2021 | 1 358 tkr | 380 tkr | 1 270 tkr |
| 2022 | 896 tkr | 235 tkr | 1 293 tkr |
| 2023 | 1 214 tkr | 87 tkr | 1 302 tkr |
| 2024 | 1 315 tkr | 157 tkr | 1 423 tkr |
| 2025 | 1 512 tkr | 370 tkr | 1 668 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,4 % – branschmedian 37,7 %
Vinstmarginal 24,5 % – branschmedian 2,5 %
Omsättningstillväxt 15 % – branschmedian 2,4 %
Median för 3120 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 512 | 1 315 | 1 214 | 896 | 1 358 | 1 486 | 1 777 |
| Rörelseintäkter | 1 512 | 1 315 | 1 214 | 896 | 1 358 | – | – |
| Handelsvaror | 48 | 41 | 50 | 41 | 68 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 222 | 149 | 176 | 162 | 205 | – | – |
| Personalkostnader | 820 | 905 | 819 | 372 | 622 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 54 | 66 | 86 | 86 | 83 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 144 | 1 161 | 1 130 | 660 | 978 | – | – |
| Rörelseresultat | 368 | 153 | 84 | 235 | 380 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 3 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 3 | 2 | −1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 370 | 157 | 87 | 235 | 380 | 219 | 848 |
| Bokslutsdispositioner | 206 | 254 | 170 | 35 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 576 | 411 | 257 | 270 | 380 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 130 | 91 | 57 | 57 | 79 | – | – |
| Årets resultat | 446 | 320 | 200 | 213 | 300 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 518 | 1 571 | 1 637 | 1 705 | 1 791 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 518 | 1 571 | 1 637 | 1 705 | 1 791 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 16 | 16 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 137 | 221 | 155 | 78 | 160 | – | – |
| Kassa och bank | 171 | 1 | 126 | 215 | 54 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 308 | 223 | 281 | 294 | 213 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 826 | 1 794 | 1 918 | 1 999 | 2 004 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 173 | 1 052 | 1 053 | 1 030 | 919 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 618 | 1 373 | 1 252 | 1 243 | 1 220 | – | – |
| Eget kapital | 1 668 | 1 423 | 1 302 | 1 293 | 1 270 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 206 | 460 | 630 | 665 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 26 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 15 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | – | 15 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 157 | 165 | 156 | 76 | 44 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 826 | 1 794 | 1 918 | 1 999 | 2 004 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | 190 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,4 % | 88,4 % | 86,9 % | 89,7 % | 89,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 196 % | 135 % | 180 % | 384 % | 487 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 24,3 % | 11,7 % | 7 % | 26,3 % | 28 % | – | – |
| Vinstmarginal | 24,5 % | 11,9 % | 7,2 % | 26,2 % | 28 % | 14,7 % | 47,7 % |
| Omsättningstillväxt | 15 % | 8,3 % | 35,5 % | −34 % | −8,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,7 % | 22,5 % | 15,3 % | 16,5 % | 23,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 756 tkr | 657 tkr | 607 tkr | 896 tkr | 679 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 6 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 446 tkr | 320 tkr |
| Byggnader mark | 1 518 tkr | 1 565 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 873 tkr | 1 873 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 356 tkr | 308 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 48 tkr | 48 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 446 tkr | 320 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −320 tkr | −200 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 320 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 668 tkr | 1 423 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 446 tkr | 320 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 6 tkr | 4 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 200 tkr | 250 tkr |
| Forslag disposition | 1 618 tkr | 1 373 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 618 tkr | 1 373 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 190 tkr | 190 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 190 tkr | 185 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 18 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 137 tkr | 221 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 25 tkr | 52 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 132 tkr | 98 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Arctic Night Lodge ABHuvudarbetsställe
Vintervägen 12, 982 60 Porjus
Hotell & boende
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559063-5289
Registreringsdatum
20 maj 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jokkmokk, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hotell & boende
- SNI 55.202 – Stug- och rumsuthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.