Argilo AB
559393-4234Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
314 tkr
Resultat efter fin. poster
196 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sara Lidmans Gata 6, 112 15 Stockholm
Postadress
c/o Eva Björk, Sara Lidmans Gata 6, 112 15 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva keramikverkstad, kursverksamhet och egen produktion. Inredningsverksamhet. Konsultverksamhet inom affärsutveckling, verksamhetsutveckling samt projektledare. Förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2023 | 141 tkr | 68 tkr | 58 tkr |
| 2024 | 44 tkr | −43 tkr | 41 tkr |
| 2025 | 314 tkr | 196 tkr | 163 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 62,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 620,6 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 314 | 44 | 141 | – |
| Förändring av lager | 0 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 315 | 45 | 141 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | 26 | 4 | – |
| Övriga externa kostnader | 95 | 48 | 58 | – |
| Personalkostnader | 8 | 4 | 2 | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 8 | – |
| Rörelsekostnader | 118 | 88 | 73 | – |
| Rörelseresultat | 196 | −43 | 68 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 196 | −43 | 68 | – |
| Bokslutsdispositioner | −46 | 26 | −26 | – |
| Resultat före skatt | 150 | −17 | 42 | – |
| Skatt på årets resultat | 29 | 0 | 9 | – |
| Årets resultat | 121 | −17 | 33 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 75 | 85 | 72 | – |
| Anläggningstillgångar | 75 | 85 | 72 | – |
| Varulager | 2 | 2 | – | – |
| Kundfordringar | 215 | 4 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 263 | 57 | – | – |
| Kassa och bank | 72 | 26 | 22 | – |
| Omsättningstillgångar | 337 | 85 | 22 | – |
| Summa tillgångar | 412 | 170 | 93 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 16 | 33 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 138 | 16 | 33 | – |
| Eget kapital | 163 | 41 | 58 | – |
| Obeskattade reserver | 46 | 0 | 26 | – |
| Långfristiga skulder | 121 | 117 | – | – |
| Skatteskulder | 29 | 9 | 9 | – |
| Kortfristiga skulder | 83 | 11 | 9 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 412 | 170 | 93 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,4 % | 24,4 % | 84,4 % | – |
| Kassalikviditet | 406 % | 732 % | 236 % | – |
| Rörelsemarginal | 62,5 % | −98,1 % | 48,3 % | – |
| Vinstmarginal | 62,5 % | −98,1 % | 48,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | 620,6 % | −69 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 74,6 % | −40,8 % | 57,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 44 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 121 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 121 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 17 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −17 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 163 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 121 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −46 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 0 | 3 tkr |
| Forslag disposition | 138 tkr | 16 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 138 tkr | 16 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 31 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 75 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 104 tkr | 104 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 29 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 2 tkr | – |
| Ovriga bokslutsdispositioner | 0 | 26 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 54 tkr | 0 |
| Ovriga lagertillgangar | 0 | 2 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 121 tkr | 117 tkr |
| Periodiseringsfonder | 46 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 23 aug. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Argilo ABHuvudarbetsställe
Sara Lidmans Gata 6, 112 15 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559393-4234
Registreringsdatum
23 augusti 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 23.410 – Tillverkning av keramiska hushålls- och prydnadsartiklar
- SNI 74.130 – Inredningsdesign
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.