swereg

Arkinger VVS AB

559348-9163Aktiebolagreg. 2021

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Åkersberga, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 026 tkr

−1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

453 tkr

−18 % mot föregående år

Soliditet

74 %

+6,1 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Kanonvägen 4, 184 60 Åkersberga

Postadress

c/o Johan Arkinger, Kanonvägen 4, 184 60 Åkersberga

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet för installationsledning, projektering, projektledning, projekteringsledning, utredning och besiktning inom VVS, medicinska gaser, energi, miljö och bygg samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20222 059 tkr658 tkr404 tkr
20232 016 tkr291 tkr406 tkr
20242 052 tkr555 tkr530 tkr
20252 026 tkr453 tkr594 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 74 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal 22,4 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −1,3 % – branschmedian −1,5 %

Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning2 0262 0522 0162 059
Övriga rörelseintäkter–055–
Rörelseintäkter2 0262 0522 0712 059
Råvaror och förnödenheter3825282
Övriga externa kostnader441332526340
Personalkostnader1 1021 1521 2141 018
Av- och nedskrivningar–01640
Rörelsekostnader1 5811 5091 7831 401
Rörelseresultat445543288658
Ränteintäkter och liknande111530
Räntekostnader och liknande340–
Finansiella poster81230
Resultat efter finansiella poster453555291658
Bokslutsdispositioner−50−141−86−173
Resultat före skatt403414205486
Skatt på årets resultat899053107
Årets resultat314323152379

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar––0150
Anläggningstillgångar––0150
Kundfordringar163305443237
Kortfristiga fordringar242320460427
Kassa och bank1 042927565416
Omsättningstillgångar1 2851 2471 024843
Summa tillgångar1 2851 2471 024993
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat255181229–
Fritt eget kapital569505381379
Eget kapital594530406404
Obeskattade reserver450400259173
Leverantörsskulder38504512
Skatteskulder6111415789
Kortfristiga skulder241317359416
Summa eget kapital och skulder1 2851 2471 024993

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1111
Föreslagen utdelning (tkr)300250200150

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet74 %68 %59,7 %54,5 %
Kassalikviditet533 %393 %285 %203 %
Rörelsemarginal22 %26,5 %14,3 %32 %
Vinstmarginal22,4 %27,1 %14,5 %32 %
Omsättningstillväxt−1,3 %1,8 %−2,1 %–
Avkastning på eget kapital52,9 %61,1 %37,4 %93,8 %
Omsättning per anställd2 026 tkr2 052 tkr2 016 tkr2 059 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (13)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital314 tkr323 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat314 tkr323 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−323 tkr−152 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning323 tkr152 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning250 tkr200 tkr
Forandring periodiseringsfond−50 tkr−141 tkr
Forslag disposition569 tkr505 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning269 tkr255 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning300 tkr250 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter80 tkr15 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga7169
Ovriga kortfristiga skulder142 tkr153 tkr
Periodiseringsfonder450 tkr400 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 26 nov. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Arkinger VVS ABHuvudarbetsställe

    Kanonvägen 4, 184 60 Åkersberga

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559348-9163

Registreringsdatum

26 november 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Österåker, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler