Armando Cordova Invest AB
556834-0045Aktiebolagreg. 2010
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
49 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 203 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
0
Armando Cordova – A site by Dr. Armando Cordova
armandocordova.com
Adresser
Besöksadress
Tulegatan 42, 113 53 Stockholm
Postadress
Tulegatan 42, 113 53 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att investera i forskningsbolag, att äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 25 tkr | −405 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −364 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 277 tkr | 1 094 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −2 608 tkr | 65 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −318 tkr | 66 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 104 tkr | 51 tkr |
| 2025 | 49 tkr | −2 203 tkr | 448 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −4 495,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 49 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 44 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 49 | 2 | 44 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 171 | 825 | 652 | 485 | 449 | – | – |
| Personalkostnader | 570 | 0 | 11 | 9 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 190 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 31 | 0 | 1 706 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 931 | 1 056 | 863 | 2 400 | 649 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 882 | −1 054 | −819 | −2 400 | −649 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 386 | −35 | 1 099 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 2 | 0 | −256 | 173 | – | – |
| Finansiella poster | −321 | −51 | 500 | 221 | 926 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 203 | −1 104 | −318 | −2 608 | 277 | −364 | −405 |
| Resultat före skatt | −2 203 | −1 104 | −319 | −2 179 | 277 | – | – |
| Årets resultat | −2 203 | −1 104 | −319 | −2 179 | 277 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 037 | 8 228 | 8 428 | 8 628 | 8 828 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 120 | 435 | 484 | 955 | 1 029 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 157 | 8 662 | 8 912 | 9 583 | 9 858 | – | – |
| Kundfordringar | 61 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 211 | 206 | 164 | 48 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 35 | 58 | 86 | 25 | 609 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 246 | 263 | 250 | 72 | 616 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 403 | 8 926 | 9 161 | 9 655 | 10 474 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 601 | 1 106 | 335 | 2 194 | 767 | – | – |
| Fritt eget kapital | 398 | 1 | 16 | 15 | 1 044 | – | – |
| Eget kapital | 448 | 51 | 66 | 65 | 1 094 | – | – |
| Långfristiga skulder | 7 027 | 8 101 | 8 935 | 9 432 | 8 629 | – | – |
| Leverantörsskulder | 33 | 45 | 58 | 72 | 35 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 928 | 774 | 160 | 159 | 752 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 403 | 8 926 | 9 161 | 9 655 | 10 474 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,3 % | 0,6 % | 0,7 % | 0,7 % | 10,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 27 % | 34 % | 156 % | 46 % | 82 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3 841,7 % | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −4 495,9 % | – | – | – | – | – | −1 620 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −491,9 % | −2 155,9 % | −485,6 % | −3 371,5 % | 25,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 9 tkr |
| Andelar koncernforetag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 13 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 107 tkr | 422 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 422 tkr | 422 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | −54 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 4 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 315 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 315 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −2 203 tkr | −1 104 tkr |
| Byggnader mark | 8 037 tkr | 8 218 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 9 031 tkr | 9 031 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 993 tkr | 813 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 181 tkr | 181 tkr |
| Eventual forpliktelser | 87 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 203 tkr | −1 104 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 104 tkr | 319 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 104 tkr | −319 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 2 600 tkr | 1 090 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 448 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 203 tkr | −1 104 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 2 600 tkr | 1 090 tkr |
| Forslag disposition | 398 tkr | 1 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 398 tkr | 1 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 31 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 98 tkr | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 98 tkr | 88 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 20 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 315 tkr | 54 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 119 tkr | 132 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 895 tkr | 729 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 7 027 tkr | 8 101 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Armando Cordova Invest ABHuvudarbetsställe
Tulegatan 42, 113 53 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556834-0045
Registreringsdatum
20 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-10). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.