swereg

Arocore AB

559183-3677Aktiebolagreg. 2018

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Lund, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 281 tkr

+9 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

392 tkr

+29 % mot föregående år

Soliditet

60 %

−2,9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Arocore - Expert Software Consultancy | Full-Stack Development & Cloud Solutions

Arocore - Expert software consultancy services specializing in full-stack web development, TypeScript, React, Node.js, AWS, 3D web programming, and GIS solutions.

arocore.se

Adresser

Besöksadress

Lägergränden 6, 226 48 Lund

Postadress

Lägergränden 6, 226 48 Lund

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT, utveckling av programvara och därmed förenlig verksamhet

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019394 tkr85 tkr116 tkr
2020981 tkr374 tkr371 tkr
20211 097 tkr378 tkr396 tkr
2022759 tkr121 tkr292 tkr
20231 189 tkr365 tkr481 tkr
20241 177 tkr305 tkr472 tkr
20251 281 tkr392 tkr532 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 59,7 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 30,6 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 8,8 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 2811 1771 1897591 097981394
Rörelseintäkter1 2811 1771 1897591 097981394
Övriga externa kostnader70926465622037
Personalkostnader813773755568652587273
Av- och nedskrivningar66666––
Rörelsekostnader889871825639719608309
Rörelseresultat39230636512137837484
Ränteintäkter och liknande0010011
Räntekostnader och liknande−0110–––
Finansiella poster0−10−0011
Resultat efter finansiella poster39230536512137837485
Bokslutsdispositioner–––0−95−500
Resultat före skatt39230536512128432485
Skatt på årets resultat82647625586919
Årets resultat3112412899622525566

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar06111722––
Finansiella anläggningstillgångar1111111
Anläggningstillgångar1712182311
Kundfordringar1452172651951952230
Kortfristiga fordringar3282342912122482250
Kortfristiga placeringar5757575757570
Kassa och bank698640596367599452213
Omsättningstillgångar1 084931945636905735213
Summa tillgångar1 085938957654928736214
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat172181142146121660
Fritt eget kapital48242243124234632166
Eget kapital532472481292396371116
Obeskattade reserver145145145145145500
Skatteskulder8206093540
Kortfristiga skulder40832133121738831598
Summa eget kapital och skulder1 085938957654928736214

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111111
Föreslagen utdelning (tkr)200250250100200200–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet59,7 %62,6 %62,3 %62,2 %55 %55,8 %54,1 %
Kassalikviditet266 %290 %285 %292 %233 %233 %217 %
Rörelsemarginal30,6 %26 %30,7 %15,9 %34,5 %38,1 %21,4 %
Vinstmarginal30,6 %25,9 %30,7 %15,9 %34,5 %38,1 %21,6 %
Omsättningstillväxt8,8 %−1 %56,7 %−30,8 %11,8 %149 %–
Avkastning på eget kapital58,3 %51 %60,2 %32,8 %56,9 %68,8 %56,8 %
Omsättning per anställd1 281 tkr1 177 tkr1 189 tkr759 tkr1 097 tkr981 tkr394 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (18)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag1 tkr1 tkr
Arets resultat eget kapital311 tkr241 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat311 tkr241 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−241 tkr−289 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning241 tkr289 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning250 tkr250 tkr
Forslag disposition482 tkr422 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning282 tkr172 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter111 tkr11 tkr
Inventarier verktyg installationer06 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden28 tkr28 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar28 tkr22 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar6 tkr6 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga73 tkr6 tkr
Ovriga kortfristiga placeringar57 tkr57 tkr
Ovriga kortfristiga skulder321 tkr316 tkr
Periodiseringsfonder145 tkr145 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter5 tkr5 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Arocore ABHuvudarbetsställe

    Lägergränden 6, 226 48 Lund

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559183-3677

Registreringsdatum

4 december 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Lund, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler