Aros Växtkraft AB
556616-0817Aktiebolagreg. 2001
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
16 991 tkr
Resultat efter fin. poster
441 tkr
Soliditet
10 %
Anställda
2.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dingtuna Kallsäby, 725 92 Västerås
Postadress
Dingtuna Kallsäby, 725 92 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget verksamhet skall vara att bedriva lantbruks- verksamhet, såväl egen som på uppdrag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 19 445 tkr | 198 tkr | – |
| 2022 | 16 325 tkr | 1 209 tkr | – |
| 2023 | 13 424 tkr | −3 443 tkr | 1 076 tkr |
| 2024 | 13 818 tkr | −206 tkr | 869 tkr |
| 2025 | 16 991 tkr | 441 tkr | 1 310 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 2,6 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 23 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 991 | 13 818 | 13 424 | 16 325 | 19 445 |
| Förändring av lager | −2 050 | 2 799 | −990 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 371 | 390 | 240 | – | – |
| Rörelseintäkter | 15 312 | 17 007 | 12 675 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 9 617 | 10 958 | 10 015 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 499 | 3 566 | 3 537 | – | – |
| Personalkostnader | 783 | 1 610 | 1 538 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 679 | 782 | 857 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 105 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 684 | 16 916 | 15 947 | – | – |
| Rörelseresultat | 628 | 91 | −3 273 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 5 | 8 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 459 | 566 | 390 | – | – |
| Finansiella poster | −187 | −297 | −170 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 441 | −206 | −3 443 | 1 209 | 198 |
| Resultat före skatt | 441 | −206 | −3 443 | – | – |
| Årets resultat | 441 | −206 | −3 443 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 100 | 3 253 | 3 834 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 689 | 1 568 | 1 334 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 789 | 4 821 | 5 167 | – | – |
| Varulager | 6 677 | 7 650 | 5 832 | – | – |
| Kundfordringar | 1 004 | 370 | 730 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 696 | 671 | 1 086 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 373 | 8 322 | 6 918 | – | – |
| Summa tillgångar | 13 163 | 13 143 | 12 085 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 103 | 103 | 103 | – | – |
| Balanserat resultat | 766 | 972 | 4 415 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 207 | 766 | 972 | – | – |
| Eget kapital | 1 310 | 869 | 1 076 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 873 | 6 402 | 4 297 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 982 | 3 941 | 5 506 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 8 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 980 | 5 872 | 6 713 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 163 | 13 143 | 12 085 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2.5 | 3.5 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10 % | 6,6 % | 8,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 28 % | 11 % | 16 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | 0,7 % | −24,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,6 % | −1,5 % | −25,7 % | 7,4 % | 1 % |
| Omsättningstillväxt | 23 % | 2,9 % | −17,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 33,6 % | −23,7 % | −320,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 796 tkr | 3 948 tkr | 4 475 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 689 tkr | 1 568 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 689 tkr | 1 568 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 121 tkr | 235 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 441 tkr | −206 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 908 tkr | 714 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 441 tkr | −206 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 206 tkr | 3 443 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −206 tkr | −3 443 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 310 tkr | 869 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 441 tkr | −206 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 1 689 tkr | 1 568 tkr |
| Forslag disposition | 1 207 tkr | 766 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 207 tkr | 766 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 265 tkr | 131 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 100 tkr | 3 253 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 11 051 tkr | 10 869 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 7 951 tkr | 7 616 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 450 tkr | 308 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 632 tkr | 280 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 679 tkr | 782 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 345 tkr | 230 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 586 tkr | 2 658 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 839 tkr | 762 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 902 tkr | 2 255 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 427 tkr | 171 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 97 tkr | 93 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 721 tkr | 1 671 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 1 351 tkr | 1 976 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 900 tkr | 2 500 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 065 tkr | 3 188 tkr |
| Reservfond | 3 tkr | 3 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | 265 tkr | 264 tkr |
| Stallda sakerheter | 6 962 tkr | 7 689 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 5 160 tkr | 5 160 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 1 802 tkr | 2 529 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 179 tkr | 157 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Aros Växtkraft ABHuvudarbetsställe
Dingtuna Kallsäby, 725 92 Västerås
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556616-0817
Registreringsdatum
17 september 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 01.610 – Stödverksamhet avseende växtodling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.