Arosporten AB
556577-6340Aktiebolagreg. 1999
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 099 tkr
Resultat efter fin. poster
−501 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hällbygatan 18, 752 28 Uppsala
Postadress
Hällbygatan 18, 752 28 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom byggnadsbranschen, äga och förvalta fastigheter och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 681 tkr | −23 tkr | – |
| 2020 | 2 490 tkr | 1 013 tkr | – |
| 2021 | 2 532 tkr | 550 tkr | 3 657 tkr |
| 2022 | 2 377 tkr | 8 tkr | 3 540 tkr |
| 2023 | 2 380 tkr | 264 tkr | 3 803 tkr |
| 2024 | 1 399 tkr | −766 tkr | 3 037 tkr |
| 2025 | 1 099 tkr | −501 tkr | 2 537 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −45,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −21,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 099 | 1 399 | 2 380 | 2 377 | 2 532 | 2 490 | 681 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 11 | 227 | 123 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 099 | 1 410 | 2 607 | 2 499 | 2 532 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 809 | 954 | 951 | 1 173 | 645 | – | – |
| Personalkostnader | 396 | 775 | 1 009 | 1 052 | 1 074 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 150 | 150 | 150 | 148 | 148 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 355 | 1 879 | 2 110 | 2 374 | 1 867 | – | – |
| Rörelseresultat | −257 | −469 | 497 | 126 | 665 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 36 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 245 | 332 | 233 | 118 | 115 | – | – |
| Finansiella poster | −244 | −296 | −233 | −118 | −115 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −501 | −766 | 264 | 8 | 550 | 1 013 | −23 |
| Resultat före skatt | −501 | −766 | 264 | 8 | 550 | – | – |
| Årets resultat | −501 | −766 | 264 | 8 | 550 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 247 | 7 397 | 7 547 | 7 697 | 7 766 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 247 | 7 447 | 7 597 | 7 747 | 7 816 | – | – |
| Kundfordringar | 8 | 53 | 81 | 147 | 121 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 170 | 348 | 320 | 214 | 186 | – | – |
| Kassa och bank | 1 026 | 1 317 | 2 006 | 1 820 | 2 133 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 196 | 1 665 | 2 326 | 2 034 | 2 320 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 444 | 9 113 | 9 923 | 9 780 | 10 136 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 917 | 3 683 | 3 420 | 3 412 | 2 986 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 417 | 2 917 | 3 683 | 3 420 | 3 537 | – | – |
| Eget kapital | 2 537 | 3 037 | 3 803 | 3 540 | 3 657 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 671 | 5 741 | 5 811 | 5 881 | 5 951 | – | – |
| Leverantörsskulder | 24 | 49 | 5 | 50 | 19 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 36 | 79 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 236 | 334 | 308 | 360 | 528 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 444 | 9 113 | 9 923 | 9 780 | 10 136 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30 % | 33,3 % | 38,3 % | 36,2 % | 36,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 507 % | 498 % | 754 % | 565 % | 439 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −23,4 % | −33,6 % | 20,9 % | 5,3 % | 26,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −45,6 % | −54,8 % | 11,1 % | 0,3 % | 21,7 % | 40,7 % | −3,4 % |
| Omsättningstillväxt | −21,4 % | −41,2 % | 0,2 % | −6,1 % | 1,7 % | 265,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −19,7 % | −25,2 % | 6,9 % | 0,2 % | 15,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 099 tkr | 1 399 tkr | 1 190 tkr | 1 189 tkr | 1 266 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 0 | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −501 tkr | −766 tkr |
| Byggnader mark | 7 247 tkr | 7 397 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 9 487 tkr | 9 487 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 240 tkr | 2 090 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 150 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −501 tkr | −766 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 766 tkr | −264 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −766 tkr | 264 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 537 tkr | 3 037 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −501 tkr | −766 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 10 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 417 tkr | 2 917 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 417 tkr | 2 917 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 114 tkr | 233 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 500 |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 132 tkr | 132 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 132 tkr | 132 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 391 tkr | 5 461 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 tkr | 62 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 45 tkr | 49 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 70 tkr | 70 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 5 671 tkr | 5 741 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 50 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 6 750 tkr | 6 750 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 5 671 tkr | 5 741 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 87 tkr | 115 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Arosporten ABHuvudarbetsställe
Hällbygatan 18, 752 28 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556577-6340
Registreringsdatum
21 oktober 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.