ARPM Förvaltning AB
556807-2911Aktiebolagreg. 2010
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 093 tkr
Resultat efter fin. poster
−214 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Surbrunnsgatan 5, 114 27 Stockholm
Postadress
c/o Mazeret, Surbrunnsgatan 5, 114 27 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga, förvalta, köpa och sälja fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −484 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −530 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −535 tkr | −3 016 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −422 tkr | −3 438 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 71 tkr | −3 368 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 103 tkr | 5 920 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −34 tkr | 2 886 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −327 tkr | 2 559 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −574 tkr | 2 236 tkr |
| 2025 | 2 093 tkr | −214 tkr | 2 021 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −10,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 093 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 857 | 2 025 | 1 882 | 1 737 | 1 758 | 1 752 | 1 650 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 093 | 1 857 | 2 025 | 1 882 | 1 737 | 1 758 | 1 752 | 1 650 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 258 | 1 211 | 1 188 | 1 261 | 1 115 | 607 | 539 | 602 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 8 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 386 | 386 | 386 | 386 | 320 | 879 | 1 438 | 1 438 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 644 | 1 597 | 1 574 | 1 647 | 1 442 | 1 485 | 1 976 | 2 039 | – | – |
| Rörelseresultat | 449 | 259 | 451 | 235 | 294 | 273 | −224 | −389 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 556 | 834 | 778 | 269 | 192 | 202 | 198 | 146 | – | – |
| Finansiella poster | −663 | −833 | −778 | −269 | −192 | −202 | −198 | −146 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −214 | −574 | −327 | −34 | 103 | 71 | −422 | −535 | −530 | −484 |
| Resultat före skatt | −214 | −574 | −327 | −34 | 103 | 71 | −422 | −535 | – | – |
| Årets resultat | −214 | −574 | −327 | −34 | 103 | 71 | −422 | −535 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 559 | 1 677 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 760 | 18 146 | 18 532 | 18 919 | 19 305 | 10 440 | 10 759 | 11 079 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 17 761 | 18 254 | 18 641 | 19 027 | 19 413 | 10 548 | 11 427 | 12 864 | – | – |
| Kundfordringar | 291 | 224 | 323 | 156 | 48 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 328 | 316 | 391 | 219 | 62 | 46 | 87 | 80 | – | – |
| Kassa och bank | 303 | 323 | 180 | 288 | 3 374 | 3 025 | 2 236 | 1 465 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 630 | 640 | 572 | 507 | 3 435 | 3 071 | 2 323 | 1 544 | – | – |
| Summa tillgångar | 18 392 | 18 894 | 19 212 | 19 534 | 22 848 | 13 619 | 13 750 | 14 409 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 8 968 | 9 035 | 9 102 | 9 168 | 9 235 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −6 733 | −6 226 | −6 216 | −6 315 | −3 418 | −2 532 | −2 532 | −2 002 | – | – |
| Fritt eget kapital | −6 947 | −6 799 | −6 542 | −6 282 | −3 315 | −3 418 | −3 488 | −3 066 | – | – |
| Eget kapital | 2 021 | 2 236 | 2 559 | 2 886 | 5 920 | −3 368 | −3 438 | −3 016 | – | – |
| Långfristiga skulder | 15 315 | 15 559 | 15 803 | 16 047 | 16 291 | 16 535 | 16 779 | 17 055 | – | – |
| Leverantörsskulder | 84 | 85 | 203 | 88 | 131 | 0 | 6 | 21 | – | – |
| Skatteskulder | 99 | 97 | 97 | 97 | 96 | 95 | 91 | 88 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 056 | 1 100 | 850 | 601 | 638 | 452 | 410 | 370 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 18 392 | 18 894 | 19 212 | 19 534 | 22 848 | 13 619 | 13 750 | 14 409 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11 % | 11,8 % | 13,3 % | 14,8 % | 25,9 % | −24,7 % | −25 % | −20,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 60 % | 58 % | 67 % | 84 % | 539 % | 680 % | 567 % | 418 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 21,4 % | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −10,2 % | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −10,6 % | −25,7 % | −12,8 % | −1,2 % | 1,7 % | −2,1 % | 12,3 % | 17,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 tkr | 108 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 tkr | 108 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 107 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −214 tkr | −574 tkr |
| Byggnader mark | 17 754 tkr | 18 125 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 15 850 tkr | 15 850 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 7 281 tkr | 6 909 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 371 tkr | 371 tkr |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar arets avskrivningar uppskrivet belopp | 67 tkr | – |
| Byggnader mark uppskrivningar | 8 918 tkr | 9 185 tkr |
| Forandring avskrivning uppskrivna tillgangar | −67 tkr | −67 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −214 tkr | −574 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 574 tkr | 327 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −574 tkr | −327 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 021 tkr | 2 236 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −214 tkr | −574 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 107 tkr | 8 tkr |
| Forslag disposition | −6 947 tkr | −6 799 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −6 947 tkr | −6 799 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 22 tkr | 20 tkr |
| Goodwill | – | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | – | 0 |
| Goodwill avskrivningar | – | 0 |
| Goodwill forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 8 178 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 8 178 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 6 tkr | 21 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 420 tkr | 420 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 414 tkr | 399 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 15 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 14 338 tkr | 14 582 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 72 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 367 tkr | 359 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 244 tkr | 244 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 15 315 tkr | 15 559 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −107 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 18 050 tkr | 18 050 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 18 050 tkr | 18 050 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 155 tkr | 307 tkr |
| Uppskrivningsfond | 8 918 tkr | 8 985 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
ARPM Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Surbrunnsgatan 5, 114 27 Stockholm
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556807-2911
Registreringsdatum
4 maj 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.