swereg

Årstadals VVS AB

556840-6747Aktiebolagreg. 2011

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Stockholm, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 472 tkr

−4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

158 tkr

−25 % mot föregående år

Soliditet

85 %

+14,9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Katarina Bangata 24 A, 116 39 Stockholm

Postadress

Katarina Bangata 24 A, 116 39 Stockholm

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är reparationer, om- och tillbyggnad av rör- och sanitetsanläggningar och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20163 199 tkr600 tkr–
20172 191 tkr137 tkr–
20182 134 tkr170 tkr–
20192 085 tkr166 tkr478 tkr
20201 604 tkr138 tkr436 tkr
20211 926 tkr374 tkr733 tkr
20222 011 tkr355 tkr790 tkr
20231 392 tkr119 tkr734 tkr
20241 541 tkr210 tkr701 tkr
20251 472 tkr158 tkr826 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 84,9 % – branschmedian 48,1 %

Vinstmarginal 10,7 % – branschmedian 4,5 %

Omsättningstillväxt −4,5 % – branschmedian 2,2 %

Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021202020192018*2017*2016*
Nettoomsättning1 4721 5411 3922 0111 9261 6042 0852 1342 1913 199
Övriga rörelseintäkter015––0560–––
Rörelseintäkter1 4721 5571 3922 0111 9261 6092 145–––
Handelsvaror2193072646075995181 024–––
Övriga externa kostnader344322346353269331340–––
Personalkostnader745719664695683623615–––
Av- och nedskrivningar8–––––––––
Rörelsekostnader1 3151 3481 2741 6551 5521 4721 979–––
Rörelseresultat157209118355374138166–––
Ränteintäkter och liknande1110–00–––
Räntekostnader och liknande000––00–––
Finansiella poster1100–00–––
Resultat efter finansiella poster158210119355374138166170137600
Bokslutsdispositioner––––06585–––
Resultat före skatt158210119355374203251–––
Skatt på årets resultat34432473774455–––
Årets resultat12516794282297158196–––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021202020192018*2017*2016*
Materiella anläggningstillgångar31–––––––––
Anläggningstillgångar31–––––––––
Kundfordringar1551421328924518217–––
Kortfristiga fordringar346294255153351186349–––
Kassa och bank596708698911533549507–––
Omsättningstillgångar9421 0029531 064884734855–––
Summa tillgångar9721 0029531 064884734855–––
Aktiekapital50505050505050–––
Bundet eget kapital50505050505050–––
Balanserat resultat651484590458386228232–––
Fritt eget kapital776651684740683386428–––
Eget kapital826701734790733436478–––
Obeskattade reserver–––––065–––
Leverantörsskulder1046788507388130–––
Kortfristiga skulder147301219275151298312–––
Summa eget kapital och skulder9721 0029531 064884734855–––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021202020192018*2017*2016*
Medelantal anställda1111111–––
Föreslagen utdelning (tkr)200–––––––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019201820172016
Soliditet84,9 %70 %77,1 %74,2 %82,9 %59,4 %61,9 %–––
Kassalikviditet641 %333 %436 %388 %585 %246 %274 %–––
Rörelsemarginal10,7 %13,5 %8,5 %17,7 %19,4 %8,6 %8 %–––
Vinstmarginal10,7 %13,6 %8,6 %17,7 %19,4 %8,6 %8 %8 %6,3 %18,8 %
Omsättningstillväxt−4,5 %10,7 %−30,8 %4,4 %20,1 %−23,1 %−2,3 %–––
Avkastning på eget kapital15,1 %23,8 %12,9 %35,7 %40,5 %36,3 %41,1 %–––
Omsättning per anställd1 472 tkr1 541 tkr1 392 tkr2 011 tkr1 926 tkr1 604 tkr2 085 tkr–––
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital125 tkr167 tkr
Checkrakningskredit beviljat belopp100 tkr100 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat125 tkr167 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−167 tkr−94 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning167 tkr94 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–200 tkr
Forandring eget kapital totalt826 tkr701 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat125 tkr167 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–200 tkr
Forslag disposition776 tkr651 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning576 tkr651 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter60 tkr25 tkr
Inventarier verktyg installationer31 tkr–
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden38 tkr–
Inventarier verktyg installationer avskrivningar8 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop38 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar8 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga131 tkr127 tkr
Ovriga kortfristiga skulder43 tkr234 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter0−1

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Årstadals VVS ABHuvudarbetsställe

    Katarina Bangata 24 A, 116 39 Stockholm

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556840-6747

Registreringsdatum

4 februari 2011

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler