Arutua AB
556588-6883Aktiebolagreg. 2000
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 076 tkr
Resultat efter fin. poster
−323 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Björngårdsgatan 14 B Lgh 1003, 118 52 Stockholm
Postadress
Björngårdsgatan 14 B Lgh 1003, 118 52 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva friskvård, sjukvård och hälsovård samt försäljning av kurser inom träning och friluftsliv. Även bedriva fotograferingsverksamhet och utgivning av böcker samt äga och förvalta aktier i andra bolag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 493 tkr | −10 586 tkr | – |
| 2023 | 906 tkr | −425 tkr | – |
| 2024 | 1 184 tkr | 5 608 tkr | 79 784 tkr |
| 2025 | 1 076 tkr | −323 tkr | 79 151 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,7 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −30 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −9,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 076 | 1 184 | 906 | 493 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 076 | 1 185 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 213 | 251 | – | – |
| Personalkostnader | 238 | 845 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 452 | 1 099 | – | – |
| Rörelseresultat | 625 | 86 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 16 | 43 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 35 | 68 | – | – |
| Finansiella poster | −948 | 5 522 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −323 | 5 608 | −425 | −10 586 |
| Resultat före skatt | −323 | 5 608 | – | – |
| Årets resultat | −323 | 5 608 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 84 107 | 80 260 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 84 107 | 80 260 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 91 | 725 | – | – |
| Kassa och bank | 2 129 | 823 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 220 | 1 547 | – | – |
| Summa tillgångar | 86 327 | 81 807 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 79 354 | 74 055 | – | – |
| Fritt eget kapital | 79 031 | 79 664 | – | – |
| Eget kapital | 79 151 | 79 784 | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 792 | 1 357 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 385 | 666 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 86 327 | 81 807 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 320 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,7 % | 97,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 577 % | 232 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 58,1 % | 7,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −30 % | 473,7 % | −46,9 % | −2 147,3 % |
| Omsättningstillväxt | −9,1 % | 30,7 % | 83,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,4 % | 7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 076 tkr | 1 184 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 11 031 tkr | 7 125 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 852 tkr | 21 947 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 605 tkr | 2 286 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 3 300 tkr | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 14 822 tkr | 14 822 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 20 341 tkr | 20 341 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 20 341 tkr | 20 341 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 850 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 52 736 tkr | 52 794 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 58 178 tkr | 56 894 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | −3 300 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 700 tkr | 16 641 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 5 285 tkr | 19 392 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 1 342 tkr | 3 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 1 979 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 5 442 tkr | 4 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −323 tkr | 5 608 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −323 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −5 608 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 608 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 310 tkr | – |
| Forslag disposition | 79 031 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 78 711 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 320 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 91 tkr | 155 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 1 342 tkr | 1 121 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 198 | 570 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 330 tkr | 611 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 6 792 tkr | 1 357 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 413 tkr | 6 669 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 55 tkr | 55 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Arutua ABHuvudarbetsställe
Björngårdsgatan 14 B Lgh 1003, 118 52 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556588-6883
Registreringsdatum
4 april 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.