swereg

Arvid Hansen Byggnads AB

559393-9498Aktiebolagreg. 2022

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Brunskog, Värmlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 608 tkr

+66 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

455 tkr

+384 % mot föregående år

Soliditet

53 %

−2 p.e. mot föregående år

Anställda

2

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Åmot Östra Mangfalla 1, 671 94 Brunskog

Postadress

Åmot Östra Mangfalla 1, 671 94 Brunskog

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20232 382 tkr442 tkr256 tkr
20242 175 tkr94 tkr339 tkr
20253 608 tkr455 tkr607 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 52,5 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 12,6 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 65,9 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning3 6082 1752 382
Övriga rörelseintäkter2246
Rörelseintäkter3 6102 1772 427
Råvaror och förnödenheter1 9011 2361 200
Övriga externa kostnader310335337
Personalkostnader857418358
Av- och nedskrivningar767264
Övriga rörelsekostnader00–
Rörelsekostnader3 1442 0621 959
Rörelseresultat466115468
Ränteintäkter och liknande142
Räntekostnader och liknande122528
Finansiella poster−11−21−26
Resultat efter finansiella poster45594442
Bokslutsdispositioner−11513−148
Resultat före skatt340107294
Skatt på årets resultat722363
Årets resultat26884231

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar318314386
Anläggningstillgångar318314386
Kundfordringar21317874
Kortfristiga fordringar388227205
Kassa och bank828279344
Omsättningstillgångar1 216505549
Summa tillgångar1 534819935
Aktiekapital252525
Bundet eget kapital252525
Balanserat resultat314231–
Fritt eget kapital582314231
Eget kapital607339256
Obeskattade reserver250135148
Långfristiga skulder77135321
Leverantörsskulder1182114
Skatteskulder1107
Kortfristiga skulder600210210
Summa eget kapital och skulder1 534819935

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda2––
Föreslagen utdelning (tkr)000

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet52,5 %54,5 %39,9 %
Kassalikviditet203 %241 %261 %
Rörelsemarginal12,9 %5,3 %19,7 %
Vinstmarginal12,6 %4,3 %18,6 %
Omsättningstillväxt65,9 %−8,7 %–
Avkastning på eget kapital44,1 %24,7 %90,2 %
Omsättning per anställd1 804 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (31)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar–0
Arets resultat eget kapital268 tkr84 tkr
Eventual forpliktelser–0
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat268 tkr84 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−84 tkr−231 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning84 tkr231 tkr
Forandring overavskrivningar0−48 tkr
Forandring periodiseringsfond−115 tkr−35 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet160 tkr169 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden181 tkr181 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar21 tkr12 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar9 tkr9 tkr
Forslag disposition582 tkr314 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning582 tkr314 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter55 tkr11 tkr
Inventarier verktyg installationer158 tkr145 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden349 tkr269 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar191 tkr124 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop80 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar67 tkr63 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar00
Ovriga fordringar kortfristiga020 tkr
Ovriga kortfristiga skulder290 tkr119 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut58 tkr58 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut77 tkr135 tkr
Periodiseringsfonder250 tkr135 tkr
Stallda sakerheter300 tkr300 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar300 tkr300 tkr
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall–0
Upparbetad ej fakturerad intakt120 tkr18 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter123 tkr12 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 25 aug. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Arvid Hansen Byggnads ABHuvudarbetsställe

    Åmot Östra Mangfalla 1, 671 94 Brunskog

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559393-9498

Registreringsdatum

25 augusti 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Arvika, Värmlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler