Arwedica Bygg AB
559062-7872Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 789 tkr
Resultat efter fin. poster
114 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
9
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stockholm
Postadress
Box 2241, 116 74 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 102 tkr | 41 tkr | – |
| 2019 | 988 tkr | 50 tkr | – |
| 2020 | 1 501 tkr | 17 tkr | 90 tkr |
| 2021 | 6 206 tkr | 720 tkr | 511 tkr |
| 2022 | 7 854 tkr | 22 tkr | 491 tkr |
| 2023 | 6 376 tkr | −523 tkr | 68 tkr |
| 2024 | 5 854 tkr | 98 tkr | 167 tkr |
| 2025 | 5 789 tkr | 114 tkr | 281 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,8 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 2 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −1,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 789 | 5 854 | 6 376 | 7 854 | 6 206 | 1 501 | 988 | 1 102 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 62 | 1 | 13 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 790 | 5 854 | 6 438 | 7 855 | 6 219 | 1 501 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 142 | 59 | 290 | 429 | 509 | 770 | – | – |
| Handelsvaror | 198 | 221 | 182 | 154 | 232 | 155 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 149 | 920 | 817 | 957 | 445 | 410 | – | – |
| Personalkostnader | 4 057 | 4 408 | 5 510 | 6 258 | 4 287 | 136 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 89 | 87 | 71 | 31 | 9 | 12 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 21 | 1 | 86 | 2 | 13 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 656 | 5 695 | 6 956 | 7 832 | 5 495 | 1 483 | – | – |
| Rörelseresultat | 134 | 159 | −518 | 23 | 723 | 18 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −10 | 10 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 51 | 15 | 2 | 4 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −20 | −61 | −5 | −2 | −4 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 114 | 98 | −523 | 22 | 720 | 17 | 50 | 41 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 185 | −185 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 114 | 98 | −523 | 206 | 535 | 17 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 46 | 114 | 9 | – | – |
| Årets resultat | 114 | 98 | −523 | 160 | 421 | 8 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 276 | 286 | 373 | 120 | 18 | 27 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 306 | 316 | 373 | 120 | 18 | 27 | – | – |
| Varulager | 0 | 9 | −136 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 686 | 397 | 192 | 225 | 461 | 101 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 826 | 457 | 609 | 588 | 617 | 602 | – | – |
| Kassa och bank | 289 | 107 | 483 | 771 | 668 | 71 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 115 | 573 | 956 | 1 359 | 1 285 | 672 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 421 | 889 | 1 329 | 1 479 | 1 303 | 700 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 117 | 18 | 541 | 281 | 40 | 32 | – | – |
| Fritt eget kapital | 231 | 117 | 18 | 441 | 461 | 40 | – | – |
| Eget kapital | 281 | 167 | 68 | 491 | 511 | 90 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 185 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 182 | 235 | 284 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 137 | 38 | 25 | 30 | 78 | 120 | – | – |
| Skatteskulder | −22 | −10 | −99 | 85 | 71 | −35 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 958 | 487 | 977 | 988 | 607 | 609 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 421 | 889 | 1 329 | 1 479 | 1 303 | 700 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 8 | 10 | 10 | 7 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 180 | 180 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,8 % | 18,7 % | 5,1 % | 33,2 % | 50,5 % | 12,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 116 % | 116 % | 112 % | 138 % | 212 % | 110 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 2,7 % | −8,1 % | 0,3 % | 11,7 % | 1,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2 % | 1,7 % | −8,2 % | 0,3 % | 11,6 % | 1,1 % | 5,1 % | 3,7 % |
| Omsättningstillväxt | −1,1 % | −8,2 % | −18,8 % | 26,6 % | 313,4 % | 52 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,6 % | 59 % | −766,2 % | 32,6 % | 82,4 % | 8,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 643 tkr | 732 tkr | 638 tkr | 785 tkr | 887 tkr | 1 501 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 30 tkr | 30 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 114 tkr | 98 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 114 tkr | 98 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −98 tkr | 523 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 98 tkr | −523 tkr |
| Forskott till leverantorer | 0 | 9 tkr |
| Forslag disposition | 231 tkr | 117 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 231 tkr | 117 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 135 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 276 tkr | 286 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 581 tkr | 503 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 305 tkr | 217 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 78 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 89 tkr | 87 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 370 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 793 tkr | 484 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 182 tkr | 235 tkr |
| Stallda sakerheter | 182 tkr | 225 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 182 tkr | 225 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 50 tkr | −24 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Arwedica Bygg ABHuvudarbetsställe
Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559062-7872
Registreringsdatum
16 maj 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.