Asbest-Ident Sverige AB
556933-7834Aktiebolagreg. 2013
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
15 925 tkr
Resultat efter fin. poster
5 792 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
8
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Obbolavägen 139, 904 22 Umeå
Postadress
Norra Obbolavägen 139, 904 22 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva asbestanalyser och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 632 tkr | 1 482 tkr | – |
| 2020 | 859 tkr | 261 tkr | – |
| 2021 | 2 566 tkr | 1 240 tkr | 1 237 tkr |
| 2022 | 3 534 tkr | 828 tkr | 1 739 tkr |
| 2023 | 6 642 tkr | 1 334 tkr | 2 782 tkr |
| 2024 | 10 046 tkr | 3 336 tkr | 4 307 tkr |
| 2025 | 15 925 tkr | 5 792 tkr | 8 901 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,2 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 36,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 58,5 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 925 | 10 046 | 6 642 | 3 534 | 2 566 | 859 | 1 632 |
| Övriga rörelseintäkter | 375 | 199 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 300 | 10 245 | 6 642 | 3 534 | 2 566 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 32 | 15 | 6 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 680 | 3 930 | 3 962 | 1 239 | 476 | – | – |
| Personalkostnader | 4 364 | 2 872 | 1 227 | 716 | 848 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 377 | 71 | 14 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 453 | 6 889 | 5 209 | 1 956 | 1 324 | – | – |
| Rörelseresultat | 5 847 | 3 356 | 1 433 | 1 578 | 1 241 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 56 | 21 | 50 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −56 | −21 | −100 | −751 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 792 | 3 336 | 1 334 | 828 | 1 240 | 261 | 1 482 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −1 401 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 5 792 | 1 935 | 1 334 | 828 | 1 240 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 198 | 409 | 290 | 327 | 258 | – | – |
| Årets resultat | 4 594 | 1 525 | 1 043 | 501 | 982 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 071 | 1 515 | 86 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 121 | 1 565 | 136 | 50 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 2 610 | 1 432 | 986 | 445 | 393 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 383 | 2 048 | 1 339 | 2 445 | 725 | – | – |
| Kassa och bank | 8 541 | 4 012 | 2 507 | 164 | 1 478 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 924 | 6 060 | 3 846 | 2 609 | 2 203 | – | – |
| Summa tillgångar | 13 046 | 7 624 | 3 982 | 2 659 | 2 203 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 257 | 2 732 | 1 689 | 1 187 | 205 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 851 | 4 257 | 2 732 | 1 689 | 1 187 | – | – |
| Eget kapital | 8 901 | 4 307 | 2 782 | 1 739 | 1 237 | – | – |
| Långfristiga skulder | 325 | 940 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 640 | 799 | 299 | 237 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | 966 | 126 | 323 | 541 | 262 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 820 | 2 377 | 1 200 | 921 | 966 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 046 | 7 624 | 3 982 | 2 659 | 2 203 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 5 | 2 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,2 % | 56,5 % | 69,9 % | 65,4 % | 56,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 312 % | 255 % | 320 % | 283 % | 228 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 36,7 % | 33,4 % | 21,6 % | 44,7 % | 48,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 36,4 % | 33,2 % | 20,1 % | 23,4 % | 48,3 % | 30,4 % | 90,8 % |
| Omsättningstillväxt | 58,5 % | 51,2 % | 87,9 % | 37,7 % | 198,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,6 % | 35,4 % | 37,5 % | 28,8 % | 79,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 991 tkr | 2 009 tkr | 3 321 tkr | 3 534 tkr | 2 566 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 850 tkr | 850 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 800 tkr | −800 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 50 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 4 594 tkr | 1 525 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 594 tkr | 1 525 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 525 tkr | −1 043 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 525 tkr | 1 043 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 4 307 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 4 594 tkr | 1 525 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 8 851 tkr | 4 257 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 351 tkr | 4 257 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 3 500 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 211 tkr | 72 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 071 tkr | 1 515 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 500 tkr | 1 600 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 429 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 100 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 1 500 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 377 tkr | 71 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 34 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga bokslutsdispositioner | – | −1 401 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 562 tkr | 544 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 249 tkr | 488 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 615 tkr | 615 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 325 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 940 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −95 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 74 tkr | 74 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 275 tkr | 275 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Asbest-Ident Sverige ABHuvudarbetsställe
Norra Obbolavägen 139, 904 22 Umeå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556933-7834
Registreringsdatum
5 juni 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.200 – Teknisk provning och analys
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.