swereg

Äskatorp Bygg AB

559180-0551Aktiebolagreg. 2018

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Fjärås, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

644 tkr

+46 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−33 tkr

−183 % mot föregående år

Soliditet

82 %

−3,1 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Äskatorpsvägen 167, 439 74 Fjärås

Postadress

Äskatorpsvägen 167, 439 74 Fjärås

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall utföra mark- och byggnadsarbeten på entreprenad, äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019213 tkr122 tkr121 tkr
202059 tkr22 tkr138 tkr
2021563 tkr406 tkr345 tkr
2022817 tkr427 tkr523 tkr
2023361 tkr−33 tkr531 tkr
2024440 tkr40 tkr561 tkr
2025644 tkr−33 tkr603 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 82,4 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal −5,1 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 46,4 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning64444036181756359213
Rörelseintäkter64444036181756359213
Råvaror och förnödenheter28878132––––
Handelsvaror–––25168052
Övriga externa kostnader1511469872843740
Personalkostnader–0–––––
Av- och nedskrivningar238176164685––
Rörelsekostnader6774003943901583792
Rörelseresultat−3440−3342740622122
Ränteintäkter och liknande110––––
Räntekostnader och liknande0100010
Finansiella poster11−0−0−0−1−0
Resultat efter finansiella poster−3340−3342740622122
Bokslutsdispositioner86−144−203−1430−30
Resultat före skatt5339112242632292
Skatt på årets resultat11934756520
Årets resultat423081782071771

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar551676492656198––
Anläggningstillgångar551676492656198––
Kundfordringar–0–0292––
Kortfristiga fordringar53774941304161
Kassa och bank364212426349298177176
Omsättningstillgångar418289475390602193177
Summa tillgångar9699659681 047801193177
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat51148147329588710
Fritt eget kapital5535114814732958871
Eget kapital603561531523345138121
Obeskattade reserver2473333323761733030
Leverantörsskulder9306244––
Skatteskulder00062371716
Kortfristiga skulder119711051482832526
Summa eget kapital och skulder9699659681 047801193177

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet82,4 %85,5 %82,1 %78,5 %60,3 %83,8 %82 %
Kassalikviditet350 %405 %451 %263 %213 %769 %689 %
Rörelsemarginal−5,2 %9 %−9 %52,3 %72,1 %37,8 %57,1 %
Vinstmarginal−5,1 %9,1 %−9,1 %52,3 %72,1 %37,3 %57,3 %
Omsättningstillväxt46,4 %21,9 %−55,8 %45,1 %854,2 %−72,3 %–
Avkastning på eget kapital6,9 %5,4 %1,5 %34 %60 %12,1 %58,8 %
Omsättning per anställd–––––––
Övriga poster i årsredovisningen (25)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar90 tkr176 tkr
Arets resultat eget kapital42 tkr30 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat42 tkr30 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−30 tkr−8 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning–0
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning30 tkr8 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–0
Forandring eget kapital totalt603 tkr561 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat42 tkr30 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–0
Forandring overavskrivningar86 tkr−11 tkr
Forandring periodiseringsfond010 tkr
Forslag disposition553 tkr511 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning553 tkr511 tkr
Inventarier verktyg installationer551 tkr676 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden1 202 tkr–
Inventarier verktyg installationer avskrivningar651 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop113 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar238 tkr–
Inventarier verktyg installationer nedskrivningar0–
Ovriga fordringar kortfristiga53 tkr77 tkr
Ovriga kortfristiga skulder111 tkr69 tkr
Periodiseringsfonder157 tkr157 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter0–

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –

  • Äskatorp Bygg ABHuvudarbetsställe

    Äskatorpsvägen 167, 439 74 Fjärås

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559180-0551

Registreringsdatum

15 november 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kungsbacka, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler