Asservo Varla AB
559320-0040Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
7 679 tkr
Resultat efter fin. poster
4 337 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Birger Jarlsgatan 34, 114 29 Stockholm
Postadress
c/o Procedo, Birger Jarlsgatan 34, 114 29 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga, utveckla, uthyra och förvalta fast egendom och bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 3 602 tkr | 719 tkr | 454 tkr |
| 2022 | 7 679 tkr | 4 337 tkr | 452 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 56,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 113,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 679 | 3 602 | – |
| Rörelseintäkter | 7 679 | 3 602 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 976 | 454 | – |
| Övriga externa kostnader | 468 | 1 593 | – |
| Av- och nedskrivningar | 877 | 436 | – |
| Rörelsekostnader | 2 321 | 2 483 | – |
| Rörelseresultat | 5 358 | 1 119 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 518 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 539 | 400 | – |
| Finansiella poster | −1 021 | −400 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 337 | 719 | – |
| Bokslutsdispositioner | −4 339 | −179 | – |
| Resultat före skatt | −1 | 540 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 111 | – |
| Årets resultat | −1 | 429 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 31 671 | 30 347 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 21 203 | 25 890 | – |
| Anläggningstillgångar | 52 874 | 56 237 | – |
| Kundfordringar | 78 | 59 | – |
| Kortfristiga fordringar | 263 | 282 | – |
| Kassa och bank | 3 162 | 2 844 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 426 | 3 126 | – |
| Summa tillgångar | 56 299 | 59 362 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 429 | – | – |
| Fritt eget kapital | 427 | 429 | – |
| Eget kapital | 452 | 454 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 179 | – |
| Långfristiga skulder | 50 977 | 52 624 | – |
| Leverantörsskulder | 876 | 88 | – |
| Skatteskulder | 162 | 96 | – |
| Kortfristiga skulder | 4 870 | 6 106 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 56 299 | 59 362 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,8 % | 1 % | – |
| Kassalikviditet | 70 % | 51 % | – |
| Rörelsemarginal | 69,8 % | 31,1 % | – |
| Vinstmarginal | 56,5 % | 20 % | – |
| Omsättningstillväxt | 113,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,3 % | 94,5 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 tkr | 429 tkr |
| Byggnader mark | 31 561 tkr | 30 347 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 32 869 tkr | – |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 308 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 2 087 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 872 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 tkr | 429 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −429 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 429 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 452 tkr | 454 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 tkr | 429 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 179 tkr | −179 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 21 203 tkr | 25 890 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 21 203 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 4 687 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | – |
| Forslag disposition | 427 tkr | 429 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 427 tkr | 429 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 185 tkr | 218 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 110 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 115 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 5 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 115 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | 4 518 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 50 977 tkr | 52 624 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 110 | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 165 tkr | 533 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 647 tkr | 1 647 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 50 977 tkr | 52 624 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 179 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 338 tkr | 2 051 tkr |
| Stallda sakerheter | 54 683 tkr | 54 683 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 54 683 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 54 683 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 683 tkr | 1 692 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 31 maj 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Asservo Varla ABHuvudarbetsställe
Birger Jarlsgatan 34, 114 29 Stockholm
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559320-0040
Registreringsdatum
31 maj 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.