Återbruka of Sweden AB
559302-3962Aktiebolagreg. 2021
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 626 tkr
Resultat efter fin. poster
−380 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
–
Ditt bidrag till en grönare planet börjar här | Återbruka
Vi hjälper dig med hållbart återbruk.
aterbruka.se
Adresser
Besöksadress
Hermelinvägen 6, 352 46 Växjö
Postadress
Hermelinvägen 6, 352 46 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva återbruk av verktyg för byggnadsverksamhet, storköksutrustning, tunga fordon, entreprenadmaskiner, bygg och rivningsmaterial samt förvaltning av fastigheter och värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 264 tkr | 152 tkr | 115 tkr |
| 2022 | 744 tkr | 359 tkr | 324 tkr |
| 2023 | 1 186 tkr | 602 tkr | 636 tkr |
| 2024 | 3 859 tkr | 869 tkr | 1 679 tkr |
| 2025 | 3 626 tkr | −380 tkr | 1 663 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,2 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −10,5 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −6 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 626 | 3 859 | 1 186 | 744 | 264 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 635 | 3 859 | 1 186 | 744 | 264 |
| Handelsvaror | 2 798 | 1 749 | 401 | 249 | 59 |
| Övriga externa kostnader | 1 124 | 967 | 125 | 133 | 53 |
| Personalkostnader | 7 | 8 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 241 | 58 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 3 957 | 2 965 | 584 | 384 | 112 |
| Rörelseresultat | −322 | 894 | 602 | 360 | 152 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 58 | 26 | 0 | 2 | 0 |
| Finansiella poster | −58 | −25 | 0 | −2 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −380 | 869 | 602 | 359 | 152 |
| Bokslutsdispositioner | 383 | −202 | −212 | −94 | −38 |
| Resultat före skatt | 4 | 667 | 390 | 264 | 114 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 165 | 79 | 55 | 24 |
| Årets resultat | 4 | 501 | 312 | 209 | 90 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 45 | 60 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 32 | 377 | 425 | 25 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 796 | 1 796 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 874 | 2 233 | 425 | 25 | – |
| Varulager | 0 | 409 | 259 | 5 | 96 |
| Kundfordringar | 76 | 371 | 530 | 3 | 14 |
| Kortfristiga fordringar | 863 | 1 299 | 834 | 42 | 14 |
| Kassa och bank | 495 | 459 | 323 | 511 | 102 |
| Omsättningstillgångar | 1 358 | 2 166 | 1 416 | 559 | 212 |
| Summa tillgångar | 3 231 | 4 399 | 1 840 | 584 | 212 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 634 | 1 153 | 299 | 90 | – |
| Fritt eget kapital | 1 638 | 1 654 | 611 | 299 | 90 |
| Eget kapital | 1 663 | 1 679 | 636 | 324 | 115 |
| Obeskattade reserver | 152 | 546 | 344 | 132 | 38 |
| Långfristiga skulder | 0 | 700 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 287 | 215 | 34 | 6 | 9 |
| Skatteskulder | 26 | 164 | 110 | 79 | 24 |
| Kortfristiga skulder | 1 416 | 1 474 | 860 | 127 | 59 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 231 | 4 399 | 1 840 | 584 | 212 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | 20 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,2 % | 48 % | 49,4 % | 73,5 % | 68,4 % |
| Kassalikviditet | 96 % | 119 % | 135 % | 435 % | 197 % |
| Rörelsemarginal | −8,9 % | 23,2 % | 50,7 % | 48,4 % | 57,5 % |
| Vinstmarginal | −10,5 % | 22,5 % | 50,8 % | 48,3 % | 57,6 % |
| Omsättningstillväxt | −6 % | 225,4 % | 59,4 % | 181,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | 29,9 % | 49 % | 64,6 % | 78,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (45)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 5 tkr | 26 tkr |
| Andelar koncernforetag | 1 796 tkr | 1 796 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 796 tkr | 1 796 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 1 796 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 4 tkr | 501 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 13 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 tkr | 501 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −501 tkr | −312 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 501 tkr | 312 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 542 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 20 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 663 tkr | 1 679 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 4 tkr | 501 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 542 tkr |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 20 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 21 tkr | 65 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 373 tkr | −267 tkr |
| Forslag disposition | 1 638 tkr | 1 654 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 038 tkr | 1 634 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 529 tkr | 841 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 32 tkr | 377 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 66 tkr | 664 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 33 tkr | 174 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 598 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 179 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 114 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 154 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 112 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 112 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | 112 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 45 tkr | 60 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 75 tkr | 75 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 30 tkr | 15 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 75 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 15 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 409 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 23 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 259 tkr | 86 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 45 tkr | 59 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 750 tkr | 600 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 700 tkr |
| Periodiseringsfonder | 147 tkr | 520 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 137 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 171 tkr | 436 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 17 feb. 2021 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Återbruka of Sweden ABHuvudarbetsställe
Hermelinvägen 6, 352 46 Växjö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559302-3962
Registreringsdatum
17 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Övriga registrerade namn
1 st
- Bjudet i Växjö – särskilt företagsnamn, registrerat 16 maj 2024. För den del av verksamheten som avser försäljning via auktioner av återbrukad storköksutrustning, tunga fordon och entreprenadmaskiner.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.