Attest Fastighetsmäkleri AB
556659-3058Aktiebolagreg. 2004
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
29 tkr
Resultat efter fin. poster
9 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Linnégatan 39 A, 114 47 Stockholm
Postadress
c/o Markai Ahlzen, Linnégatan 39 A, 114 47 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Köp, försäljning och förmedling av bostadsrätter. Köp, försäljning och förmedling av fast egendom. Konsultverksamhet och undervisning gällande hälsa och motion. Utveckla och erbjuda helhetslösning med träning, kost och övernattning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 16 tkr | 221 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 81 tkr | – |
| 2021 | 254 tkr | −251 tkr | 119 tkr |
| 2022 | 97 tkr | −189 tkr | 55 tkr |
| 2023 | 40 tkr | 8 tkr | 63 tkr |
| 2024 | 54 tkr | 42 tkr | 105 tkr |
| 2025 | 29 tkr | 9 tkr | 114 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 31 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −46,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 | 54 | 40 | 97 | 254 | 0 | 16 |
| Rörelseintäkter | 29 | 54 | 40 | 97 | 254 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 22 | 21 | 29 | 24 | 40 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | −3 | 7 | 263 | 302 | – | – |
| Rörelsekostnader | 22 | 18 | 36 | 286 | 343 | – | – |
| Rörelseresultat | 7 | 36 | 4 | −189 | −89 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 6 | 5 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 6 | 5 | 0 | −161 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | 42 | 8 | −189 | −251 | 81 | 221 |
| Resultat före skatt | 9 | 42 | 8 | −189 | −251 | – | – |
| Årets resultat | 9 | 42 | 8 | −189 | −251 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Kassa och bank | 235 | 354 | 306 | 464 | 1 076 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 235 | 354 | 306 | 465 | 1 078 | – | – |
| Summa tillgångar | 235 | 354 | 306 | 465 | 1 078 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 | −37 | −45 | 144 | 270 | – | – |
| Fritt eget kapital | 14 | 5 | −37 | −45 | 19 | – | – |
| Eget kapital | 114 | 105 | 63 | 55 | 119 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 121 | 248 | 243 | 410 | 959 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 235 | 354 | 306 | 465 | 1 078 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,5 % | 29,8 % | 20,6 % | 11,7 % | 11 % | – | – |
| Kassalikviditet | 194 % | 142 % | 126 % | 113 % | 112 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 23 % | 66,7 % | 9 % | −195,3 % | −35,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 31 % | 77,8 % | 20 % | −194,9 % | −98,8 % | – | 1 381,3 % |
| Omsättningstillväxt | −46,3 % | 35 % | −58,8 % | −61,8 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,7 % | 40,3 % | 13,3 % | −346,9 % | −210,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 97 tkr | 254 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 9 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 9 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −42 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 42 tkr | 8 tkr |
| Forslag disposition | 14 tkr | 5 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 | 1 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 115 tkr | 242 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Attest Fastighetsmäkleri ABHuvudarbetsställe
Linnégatan 39 A, 114 47 Stockholm
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556659-3058
Registreringsdatum
6 april 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.