swereg

Autoelectrade AB

559307-9295Aktiebolagreg. 2021

Media & marknadsföring
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Härnösand, Västernorrlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

121 tkr

+82 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

9 tkr

+127 % mot föregående år

Soliditet

17 %

+5,6 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Autoelectrade | Köp & Sälj, fordon, delar och verktyg

Autoelectrade, köp & Sälj fordon delar och verktyg - Marknadsplatsen för allt med motor

autoelectrade.se

Adresser

Besöksadress

Grönsvik 110, 871 66 Härnösand

Postadress

Grönsvik 110, 871 66 Härnösand

Verksamhetsbeskrivning

Att äga och förvalta aktier i andra bolag

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20210 tkr−7 tkr18 tkr
202210 tkr−81 tkr13 tkr
202338 tkr−144 tkr18 tkr
202466 tkr−35 tkr19 tkr
2025121 tkr9 tkr29 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 17,3 % – branschmedian 66,1 %

Vinstmarginal 7,8 % – branschmedian 7,8 %

Omsättningstillväxt 82,5 % – branschmedian −3,9 %

Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning1216638100
Övriga rörelseintäkter0––10
Rörelseintäkter1216638110
Råvaror och förnödenheter–––10
Övriga externa kostnader7969147847
Personalkostnader12013––
Av- och nedskrivningar1116540
Övriga rörelsekostnader00001
Rörelsekostnader10285165897
Rörelseresultat20−19−127−78−7
Ränteintäkter och liknande0––––
Räntekostnader och liknande10161830
Finansiella poster−10−16−18−30
Resultat efter finansiella poster9−35−144−81−7
Resultat före skatt9−35−144−81−7
Årets resultat9−35−144−81−7

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Immateriella anläggningstillgångar1829232824
Materiella anläggningstillgångar220––
Anläggningstillgångar2031232824
Kundfordringar151219––
Kortfristiga fordringar262530491
Kassa och bank12110917714224
Omsättningstillgångar14613420719125
Summa tillgångar16616522921949
Aktiekapital3636252525
Bundet eget kapital3636362525
Balanserat resultat−156−121−12690
Fritt eget kapital−7−16−17−12−7
Eget kapital2919181318
Långfristiga skulder–––026
Leverantörsskulder−1−1020
Kortfristiga skulder1371452112066
Summa eget kapital och skulder16616522921949

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Föreslagen utdelning (tkr)00–0–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet17,3 %11,7 %8 %5,8 %35,6 %
Kassalikviditet107 %92 %98 %93 %440 %
Rörelsemarginal16,1 %−27,9 %−331,4 %−778,5 %–
Vinstmarginal7,8 %−52,1 %−377,1 %−810 %–
Omsättningstillväxt82,5 %73,6 %282,8 %––
Avkastning på eget kapital32,9 %−179,1 %−791,6 %−643,5 %−42,2 %
Omsättning per anställd–––––
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital9 tkr−35 tkr
Ej registrerat aktiekapital–0
Forandring eget kapital aktiekapital nyemission–11 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat9 tkr−35 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning35 tkr144 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−35 tkr−144 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott–36 tkr
Forandring eget kapital ej registrerat aktiekapital nyemission–−11 tkr
Forslag disposition−7 tkr−16 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning−7 tkr−16 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter3 tkr5 tkr
Inventarier verktyg installationer2 tkr2 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter18 tkr29 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden53 tkr53 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar35 tkr24 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop–22 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar11 tkr16 tkr
Overkursfond139 tkr139 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga8 tkr8 tkr
Ovriga kortfristiga skulder139 tkr147 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter01

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –

  • Autoelectrade ABHuvudarbetsställe

    Grönsvik 110, 871 66 Härnösand

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559307-9295

Registreringsdatum

19 mars 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Härnösand, Västernorrlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

35 725 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
  • SNI 63.100 – Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler