Autosuccé Västerås AB
559456-8197Aktiebolagreg. 2023
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 637 tkr
Resultat efter fin. poster
504 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skulptörvägen 16, 724 71 Västerås
Postadress
c/o Sherzad Brindar, Skulptörvägen 16, 724 71 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med begagnade motorfordon, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2024 | −0 tkr | −123 tkr | −98 tkr |
| 2025 | 2 637 tkr | 504 tkr | 328 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,2 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 19,1 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −131 837 350 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 637 | −0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 644 | −0 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 951 | 104 | – |
| Övriga externa kostnader | 176 | 19 | – |
| Personalkostnader | 1 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 128 | 123 | – |
| Rörelseresultat | 516 | −123 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 0 | – |
| Finansiella poster | −12 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 504 | −123 | – |
| Resultat före skatt | 504 | −123 | – |
| Skatt på årets resultat | 79 | – | – |
| Årets resultat | 425 | −123 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Varulager | 1 210 | 580 | – |
| Kundfordringar | 195 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 290 | 171 | – |
| Kassa och bank | 402 | 2 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 901 | 752 | – |
| Summa tillgångar | 1 901 | 752 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | −123 | – | – |
| Fritt eget kapital | 303 | −123 | – |
| Eget kapital | 328 | −98 | – |
| Långfristiga skulder | 1 080 | 730 | – |
| Leverantörsskulder | 98 | 112 | – |
| Skatteskulder | 79 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 493 | 120 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 901 | 752 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,2 % | −13 % | – |
| Kassalikviditet | 140 % | 144 % | – |
| Rörelsemarginal | 19,6 % | 6 127 400 % | – |
| Vinstmarginal | 19,1 % | 6 126 400 % | – |
| Omsättningstillväxt | −131 837 350 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 129,8 % | 125,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 425 tkr | −123 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | – | 25 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 425 tkr | −123 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 123 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −123 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | – | −98 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 425 tkr | −123 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | – | 0 |
| Forskott fran kunder | 0 | – |
| Forslag disposition | 303 tkr | −123 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 303 tkr | −123 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 23 |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 580 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 95 tkr | 170 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 286 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | – |
| Ovriga lagertillgangar | 1 210 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 080 tkr | 730 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 13 nov. 2023 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Autosuccé Västerås ABHuvudarbetsställe
Skulptörvägen 16, 724 71 Västerås
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559456-8197
Registreringsdatum
13 november 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.