Avense Communication AB
559197-3457Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 249 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brännkyrkagatan 83 Lgh 1205, 118 23 Stockholm
Postadress
Brännkyrkagatan 83 Lgh 1205, 118 23 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall erbjuda konsulttjänster inom IT och marknadsföring, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 21 tkr | −33 tkr | 321 tkr |
| 2024 | 79 tkr | −17 tkr | 317 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −34 tkr | 307 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 2 249 tkr | 2 552 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,6 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 79 | 21 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 79 | 21 |
| Handelsvaror | – | 0 | 17 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 27 | 29 | 43 | 29 |
| Personalkostnader | – | 0 | 35 | 0 |
| Rörelsekostnader | 27 | 29 | 95 | 29 |
| Rörelseresultat | −27 | −29 | −17 | −8 |
| Ränteintäkter och liknande | 74 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 2 276 | −5 | −0 | −25 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 249 | −34 | −17 | −33 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 25 | 12 | 4 |
| Resultat före skatt | 2 249 | −9 | −5 | −29 |
| Skatt på årets resultat | 4 | – | – | – |
| Årets resultat | 2 245 | −9 | −5 | −29 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 612 | 410 | 412 | 387 |
| Anläggningstillgångar | 2 612 | 410 | 412 | 387 |
| Kortfristiga fordringar | 99 | 21 | 9 | 6 |
| Kassa och bank | 0 | 6 | 60 | 92 |
| Omsättningstillgångar | 99 | 26 | 69 | 98 |
| Summa tillgångar | 2 711 | 436 | 481 | 485 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 257 | 267 | 271 | 300 |
| Fritt eget kapital | 2 502 | 257 | 267 | 271 |
| Eget kapital | 2 552 | 307 | 317 | 321 |
| Obeskattade reserver | 119 | 119 | 144 | 156 |
| Leverantörsskulder | 2 | – | – | – |
| Skatteskulder | 4 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 40 | 10 | 20 | 8 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 711 | 436 | 481 | 485 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 0.25 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,6 % | 92,1 % | 89,6 % | 91,7 % |
| Kassalikviditet | 250 % | 265 % | 339 % | 1 231 % |
| Rörelsemarginal | – | – | −21,3 % | −35,5 % |
| Vinstmarginal | – | – | −21,4 % | −151,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | 265,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 88 % | −3 % | −1,5 % | −8,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | 314 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 20 tkr | 20 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 70 tkr | 20 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 25 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 50 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 2 232 tkr | 4 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 232 tkr | 4 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 232 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 18 tkr | 23 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 18 tkr | 23 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 28 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 245 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 245 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 552 tkr | 307 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 245 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 25 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 15 tkr | 15 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 342 tkr | 367 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 342 tkr | 367 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 25 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 502 tkr | 257 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 502 tkr | 257 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 74 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 25 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 21 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 119 tkr | 119 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 2 227 tkr | −5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Avense Communication ABHuvudarbetsställe
Brännkyrkagatan 83 Lgh 1205, 118 23 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559197-3457
Registreringsdatum
5 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-11-03) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.