Awinto redovisning Åre AB
559171-5403Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
300 tkr
Resultat efter fin. poster
68 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kivra: 559171-5403, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra: 559171-5403, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, redovisning, verksamhetsstyrning och företagsorganisation och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 191 tkr | −2 tkr | – |
| 2020 | 193 tkr | 79 tkr | 102 tkr |
| 2021 | 685 tkr | 31 tkr | 125 tkr |
| 2022 | 497 tkr | −79 tkr | 66 tkr |
| 2023 | 126 tkr | −60 tkr | 52 tkr |
| 2024 | 39 tkr | 8 tkr | 61 tkr |
| 2025 | 120 tkr | 10 tkr | 75 tkr |
| 2026 | 300 tkr | 68 tkr | 1 438 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,5 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 22,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 149,3 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 300 | 120 | 39 | 126 | 497 | 685 | 193 | 191 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 9 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 300 | 120 | 39 | 126 | 497 | 694 | 193 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 121 | 45 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 222 | 51 | – |
| Övriga externa kostnader | 17 | 73 | 0 | 23 | 152 | 136 | 65 | – |
| Personalkostnader | 188 | – | 0 | 2 | 345 | 277 | −2 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 32 | 32 | 32 | 26 | 0 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 38 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 205 | 111 | 32 | 181 | 574 | 661 | 114 | – |
| Rörelseresultat | 95 | 10 | 7 | −54 | −77 | 33 | 79 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 27 | 0 | −0 | 6 | 2 | 2 | 1 | – |
| Finansiella poster | −27 | 0 | 1 | −5 | −2 | −2 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 68 | 10 | 8 | −60 | −79 | 31 | 79 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | −7 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 61 | 10 | 8 | −60 | −79 | 31 | 79 | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | – | – | – | 0 | 7 | 24 | – |
| Årets resultat | 56 | 10 | 8 | −60 | −79 | 23 | 54 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 38 | 70 | 102 | 134 | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 492 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 492 | 0 | 38 | 70 | 102 | 134 | 0 | – |
| Varulager | – | – | 0 | −97 | 97 | 0 | 53 | – |
| Kundfordringar | 2 | – | – | – | 44 | 38 | 29 | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 101 | 69 | 54 | 85 | 92 | 70 | – |
| Kassa och bank | 0 | 7 | 21 | 12 | 15 | 12 | 72 | – |
| Omsättningstillgångar | 4 | 107 | 90 | −31 | 196 | 103 | 195 | – |
| Summa tillgångar | 1 496 | 107 | 128 | 39 | 299 | 237 | 195 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 332 | 15 | 2 | 62 | 95 | 52 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 1 388 | 25 | 11 | 2 | 16 | 75 | 52 | – |
| Eget kapital | 1 438 | 75 | 61 | 52 | 66 | 125 | 102 | – |
| Obeskattade reserver | 7 | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 21 | 41 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 32 | 24 | 0 | 0 | 27 | 37 | – |
| Skatteskulder | 5 | – | 0 | 0 | 0 | 3 | 24 | – |
| Kortfristiga skulder | 51 | 32 | 67 | −13 | 212 | 71 | 94 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 496 | 107 | 128 | 39 | 299 | 237 | 195 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | 1 | 1 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 988 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,5 % | 69,9 % | 47,4 % | 134,5 % | 22,1 % | 52,7 % | 52,1 % | – |
| Kassalikviditet | 9 % | 332 % | 134 % | −489 % | 47 % | 145 % | 152 % | – |
| Rörelsemarginal | 31,7 % | 8 % | 18 % | −42,9 % | −15,6 % | 4,8 % | 41 % | – |
| Vinstmarginal | 22,6 % | 8,2 % | 21,3 % | −47,1 % | −15,9 % | 4,5 % | 40,7 % | −1,3 % |
| Omsättningstillväxt | 149,3 % | 208,7 % | −69,1 % | −74,6 % | −27,4 % | 254,7 % | 0,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 % | 13,1 % | 13,7 % | −113,4 % | −120,1 % | 18,7 % | 53,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 300 tkr | – | – | – | 497 tkr | 685 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 492 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 492 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 510 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 982 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 56 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 56 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −10 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 10 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 1 307 tkr | 4 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −7 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 388 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 401 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | 988 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 81 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 200 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 96 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 1 011 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 1 492 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | – |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 160 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 122 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 99 | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 19 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 7 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 27 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 nov. 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 nov. 2020 – 31 okt. 2021 · Inlämnad –
Awinto redovisning Åre ABHuvudarbetsställe
Kivra: 559171-5403, 106 31 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559171-5403
Registreringsdatum
14 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.