B-retta AB
559261-5503Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
170 tkr
Resultat efter fin. poster
−27 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nybohovsbacken 33 A Lgh 1101, 117 63 Stockholm
Postadress
c/o Youstina Demetry, Nybohovsbacken 33 A Lgh 1101, 117 63 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva medieproduktion såsom produktion av filmer, TV-serier, digitalt innehåll, märkesetiketter och böcker samt filmutbildning som omfattar filmkurser och program på både grund- och forskarnivå samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolagets verksamhet även ska innefatta neuropsykologiska utredningar, psykologisk behandling, handledning, utbildningar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 11 tkr | −9 tkr | 16 tkr |
| 2022 | 27 tkr | −2 tkr | 14 tkr |
| 2023 | 68 tkr | 10 tkr | 29 tkr |
| 2024 | 501 tkr | 51 tkr | 54 tkr |
| 2025 | 170 tkr | −27 tkr | 31 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,3 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal −16,2 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −66,1 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5817 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 170 | 501 | 68 | 27 | 11 | – |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 528 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 23 | 50 | 94 | 150 | – | – |
| Rörelseintäkter | 721 | 551 | 162 | 177 | 11 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 408 | 288 | 24 | 143 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 260 | 155 | 36 | 37 | 20 | – |
| Personalkostnader | 78 | 56 | 2 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | 90 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 748 | 500 | 152 | 179 | 20 | – |
| Rörelseresultat | −27 | 51 | 10 | −2 | −9 | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −27 | 51 | 10 | −2 | −9 | – |
| Resultat före skatt | −27 | 51 | 10 | −2 | −9 | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 18 | 3 | – | – | – |
| Årets resultat | −29 | 33 | 7 | −2 | −9 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 528 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 543 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 26 | 0 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 89 | 26 | 0 | 6 | – | – |
| Kassa och bank | 94 | 399 | 44 | 33 | 16 | – |
| Omsättningstillgångar | 184 | 425 | 44 | 39 | 16 | – |
| Summa tillgångar | 727 | 425 | 44 | 39 | 16 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 553 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | −493 | −4 | −2 | −9 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −522 | 29 | 4 | −11 | −9 | – |
| Eget kapital | 31 | 54 | 29 | 14 | 16 | – |
| Långfristiga skulder | 696 | 0 | 12 | 10 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 17 | 21 | 3 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | −0 | 371 | 3 | 14 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 727 | 425 | 44 | 39 | 16 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,3 % | 12,8 % | 67 % | 37,2 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | −83 033 % | 115 % | 1 491 % | 271 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −16,2 % | 10,2 % | 14,1 % | −7,7 % | −77,4 % | – |
| Vinstmarginal | −16,2 % | 10,3 % | 14,1 % | −7,7 % | −77,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | −66,1 % | 642,3 % | 147,9 % | 145,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −94,3 % | 61,5 % | 22,3 % | −14,6 % | −52,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 68 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −29 tkr | 33 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 528 tkr | – |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 0 | – |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 528 tkr | – |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten nedskrivningar | 0 | – |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 528 tkr | – |
| Fond utvecklingsutgifter | 528 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −29 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −33 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aktivering utvecklingsutgifter | 528 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 33 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 6 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital fond utvecklingsutgifter aktivering utvecklingsutgifter | 528 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | – | 54 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aktivering utvecklingsutgifter | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −29 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 6 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 0 |
| Forslag disposition | −522 tkr | 29 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −522 tkr | 29 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 16 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 696 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 80 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | −31 tkr | 350 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 696 tkr | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 67 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
B-retta ABHuvudarbetsställe
Nybohovsbacken 33 A Lgh 1101, 117 63 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559261-5503
Registreringsdatum
1 juli 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
- SNI 85.330 – Eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola
- SNI 86.930 – Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.