B2B Erikslund AB
556492-3026Aktiebolagreg. 1994
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 063 tkr
Resultat efter fin. poster
−587 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
–
B2B-Erikslund – B2B-Erikslund
b2berikslund.se
Adresser
Besöksadress
Traversgatan 16 E, 721 38 Västerås
Postadress
Traversgatan 16 E, 721 38 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 917 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 830 tkr | – |
| 2022 | 1 000 tkr | 150 tkr | – |
| 2023 | 2 018 tkr | 451 tkr | 1 192 tkr |
| 2024 | 2 063 tkr | −587 tkr | 1 193 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −28,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 2,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 063 | 2 018 | 1 000 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 064 | 736 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 127 | 2 753 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 022 | 773 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 637 | 634 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 659 | 1 407 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 468 | 1 347 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 055 | 896 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 055 | −896 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −587 | 451 | 150 | 830 | 917 |
| Bokslutsdispositioner | 600 | −120 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 13 | 331 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 13 | 75 | – | – | – |
| Årets resultat | 0 | 255 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 38 174 | 31 565 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 533 | 3 476 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 42 706 | 35 041 | – | – | – |
| Kundfordringar | 112 | 22 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 720 | 55 | – | – | – |
| Kassa och bank | 266 | 89 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 986 | 144 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 43 692 | 35 185 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 092 | 837 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 093 | 1 092 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 193 | 1 192 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 375 | 375 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 40 321 | 31 959 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 005 | 136 | – | – | – |
| Skatteskulder | 120 | 580 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 804 | 1 659 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 43 692 | 35 185 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,4 % | 4,2 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 55 % | 9 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 71,2 % | 66,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −28,4 % | 22,4 % | 15 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 2,2 % | 101,8 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 21,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 4 533 tkr | 3 476 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 4 533 tkr | 3 476 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 487 | 255 tkr |
| Byggnader mark | 38 165 tkr | 31 552 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 39 669 tkr | 32 424 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 504 tkr | 872 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 7 245 tkr | 1 347 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 632 tkr | 629 tkr |
| Eventual forpliktelser | 8 428 tkr | 8 957 tkr |
| Eventual forpliktelser per typ | 8 428 tkr | 8 957 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 487 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −255 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 255 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 487 | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 126 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 093 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 093 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 31 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 9 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 16 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 451 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 314 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 99 tkr | 594 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 000 tkr | 1 500 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 23 612 tkr | 18 563 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 718 | 7 |
| Rantekostnader | −2 055 tkr | −896 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | −659 tkr | 0 |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 9 787 tkr | 8 734 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 4 922 tkr | 3 162 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | −23 612 tkr | −18 562 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 266 tkr | 321 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
B2B Erikslund ABHuvudarbetsställe
Traversgatan 16 E, 721 38 Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556492-3026
Registreringsdatum
31 augusti 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.