Backaplan Fastighets AB
559014-5156Aktiebolagreg. 2015
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 465 tkr
Resultat efter fin. poster
1 701 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lennart Torstenssonsgatan 5, 412 56 Göteborg
Postadress
Lennart Torstenssonsgatan 5, 412 56 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 711 tkr | 1 318 tkr | – |
| 2019 | 1 734 tkr | 1 279 tkr | – |
| 2020 | 1 650 tkr | 1 147 tkr | 8 141 tkr |
| 2021 | 1 639 tkr | 1 125 tkr | 8 013 tkr |
| 2022 | 1 474 tkr | 1 027 tkr | 7 889 tkr |
| 2023 | 2 052 tkr | 1 521 tkr | 8 901 tkr |
| 2024 | 2 355 tkr | 1 623 tkr | 8 679 tkr |
| 2025 | 2 465 tkr | 1 701 tkr | 8 471 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 69 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 465 | 2 355 | 2 052 | 1 474 | 1 639 | 1 650 | 1 734 | 1 711 |
| Rörelseresultat | 1 746 | 1 716 | 1 604 | 1 032 | 1 147 | 1 167 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 450 | 542 | 579 | 196 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −45 | −93 | −83 | −5 | −22 | −20 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 701 | 1 623 | 1 521 | 1 027 | 1 125 | 1 147 | 1 279 | 1 318 |
| Bokslutsdispositioner | −1 963 | −1 903 | −245 | −1 183 | −1 285 | −1 304 | – | – |
| Resultat före skatt | −262 | −280 | 1 276 | −156 | −160 | −157 | – | – |
| Skatt på årets resultat | −54 | −58 | 263 | −32 | −32 | −32 | – | – |
| Årets resultat | −208 | −222 | 1 013 | −124 | −128 | −125 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 13 776 | 14 222 | 14 668 | 11 887 | 12 041 | 12 289 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 776 | 14 222 | 14 668 | 11 887 | 12 041 | 12 289 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 20 | 22 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 461 | 9 861 | 9 076 | 10 247 | 831 | 635 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 461 | 9 861 | 9 076 | 10 247 | 831 | 635 | – | – |
| Summa tillgångar | 26 237 | 24 083 | 23 744 | 22 134 | 12 872 | 12 924 | 12 852 | 18 432 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 267 | 489 | −523 | −399 | −271 | −146 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 421 | 8 629 | 8 851 | 7 839 | 16 325 | 8 091 | – | – |
| Eget kapital | 8 471 | 8 679 | 8 901 | 7 889 | 8 013 | 8 141 | – | – |
| Obeskattade reserver | 115 | 193 | 141 | 12 | 61 | 111 | – | – |
| Avsättningar | 2 117 | 2 181 | 2 244 | 1 981 | 2 013 | 2 045 | – | – |
| Långfristiga skulder | 13 904 | 0 | 11 010 | 11 370 | 2 320 | 2 207 | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | 20 | 492 | 16 | 16 | 12 | – | – |
| Skatteskulder | 46 | 12 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 630 | 13 030 | 1 447 | 882 | 465 | 420 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 26 237 | 24 083 | 23 744 | 22 134 | 12 872 | 12 924 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,6 % | 36,7 % | 38 % | 35,7 % | 62,6 % | 63,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 764 % | 76 % | 627 % | 1 162 % | 179 % | 151 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 70,8 % | 72,9 % | 78,2 % | 70 % | 70 % | 70,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 69 % | 68,9 % | 74,1 % | 69,7 % | 68,6 % | 69,5 % | 73,8 % | 77 % |
| Omsättningstillväxt | 4,7 % | 14,8 % | 39,2 % | −10,1 % | −0,7 % | −4,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | −2,6 % | 11,4 % | −1,6 % | −1,6 % | −1,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 115 tkr | 193 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −208 tkr | −222 tkr |
| Byggnader mark | 13 400 tkr | 13 799 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 15 989 tkr | 15 989 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 589 tkr | 2 190 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 399 tkr | 399 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −208 tkr | −222 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 222 tkr | −1 013 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −222 tkr | 1 013 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −208 tkr | −222 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −78 tkr | 52 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 12 434 tkr | 9 832 tkr |
| Forslag disposition | 8 421 tkr | 8 629 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 421 tkr | 8 629 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 376 tkr | 423 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 968 tkr | 968 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 592 tkr | 545 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 47 tkr | 47 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | −2 041 tkr | −1 852 tkr |
| Overkursfond | 8 362 tkr | 8 362 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 283 tkr | 134 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 673 tkr | 11 010 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 13 904 tkr | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 1 tkr | – |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 1 852 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | −13 904 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 607 tkr | 2 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter forutbetalda hyresintakter | 605 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna rantekostnader | 2 tkr | 2 tkr |
| Uppskjuten skatteskuld | 2 117 tkr | 2 181 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Backaplan Fastighets ABHuvudarbetsställe
Lennart Torstenssonsgatan 5, 412 56 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559014-5156
Registreringsdatum
21 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.