swereg

Backsjöns Veterinärmottagning AB

559315-9634Aktiebolagreg. 2021

Djur & veterinär
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Delsbo, Gävleborgs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

5 721 tkr

+12 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

251 tkr

+604 % mot föregående år

Soliditet

40 %

−7 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Välkommen till Backsjöns Veterinärmottagning i Delsbo

Din veterinär i Delsbo för hund och katt. Här kan du lätt få hjälp med allt från vaccination och ultraljud till röntgen samt operation.

backsjons.se

Adresser

Besöksadress

Backen 13, 824 73 Delsbo

Postadress

Backen 13, 824 73 Delsbo

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva veterinärverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20223 266 tkr133 tkr92 tkr
20234 571 tkr300 tkr269 tkr
20245 129 tkr36 tkr292 tkr
20255 721 tkr251 tkr486 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 39,6 % – branschmedian 60 %

Vinstmarginal 4,4 % – branschmedian 12,3 %

Omsättningstillväxt 11,6 % – branschmedian 4,3 %

Median för 686 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning5 7215 1294 5713 266
Övriga rörelseintäkter13013
Rörelseintäkter5 7225 1324 5713 279
Handelsvaror3 5963 3582 7501 688
Övriga externa kostnader827822791849
Personalkostnader1 012887709598
Av- och nedskrivningar35271810
Rörelsekostnader5 4705 0954 2673 145
Rörelseresultat25237304134
Ränteintäkter och liknande000–
Räntekostnader och liknande1141
Finansiella poster−1−1−4−1
Resultat efter finansiella poster25136300133
Bokslutsdispositioner–0−74−48
Resultat före skatt2513622686
Skatt på årets resultat57124919
Årets resultat1932317767

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar1311036078
Anläggningstillgångar1311036078
Varulager258252280261
Kundfordringar150688076
Kortfristiga fordringar283126165146
Kassa och bank797353405202
Omsättningstillgångar1 339732850608
Summa tillgångar1 470834910686
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat26724467–
Fritt eget kapital46126724467
Eget kapital48629226992
Obeskattade reserver12212212248
Långfristiga skulder171720171
Leverantörsskulder630264263223
Skatteskulder1505813
Kortfristiga skulder846404499376
Summa eget kapital och skulder1 470834910686

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda2222

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet39,6 %46,6 %40,2 %18,9 %
Kassalikviditet128 %119 %114 %92 %
Rörelsemarginal4,4 %0,7 %6,7 %4,1 %
Vinstmarginal4,4 %0,7 %6,6 %4,1 %
Omsättningstillväxt11,6 %12,2 %39,9 %–
Avkastning på eget kapital39,8 %8 %66 %72,7 %
Omsättning per anställd2 860 tkr2 564 tkr2 286 tkr1 633 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar22 tkr22 tkr
Arets resultat eget kapital193 tkr23 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat193 tkr23 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−23 tkr−177 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning23 tkr177 tkr
Forandring overavskrivningar–0
Forandring periodiseringsfond–0
Forslag disposition461 tkr267 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning461 tkr267 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter35 tkr31 tkr
Inventarier verktyg installationer131 tkr103 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden221 tkr158 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar90 tkr55 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop63 tkr70 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar35 tkr27 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror258 tkr252 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga98 tkr27 tkr
Ovriga kortfristiga skulder83 tkr45 tkr
Ovriga langfristiga skulder17 tkr17 tkr
Periodiseringsfonder100 tkr100 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter119 tkr95 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 aug. 2024 – 31 juli 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 aug. 2023 – 31 juli 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 aug. 2022 – 31 juli 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 5 maj 2021 – 31 juli 2022 · Inlämnad –

  • Backsjöns Veterinärmottagning ABHuvudarbetsställe

    Backen 13, 824 73 Delsbo

    Djur & veterinär

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559315-9634

Registreringsdatum

5 maj 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Hudiksvall, Gävleborgs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Djur & veterinär

  • SNI 75.000 – Veterinärverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler