Balder Burlöv Fastighet AB
556977-4671Aktiebolagreg. 2014
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 628 tkr
Resultat efter fin. poster
2 181 tkr
Soliditet
0 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborg
Postadress
Box 53121, 400 15 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag förvärva, förvalta, förädla och äga fast egendom och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 376 tkr | 1 203 tkr | – |
| 2017 | 2 738 tkr | 1 110 tkr | – |
| 2018 | 2 811 tkr | 1 275 tkr | – |
| 2019 | 3 015 tkr | 1 987 tkr | 1 392 tkr |
| 2020 | 2 883 tkr | 1 876 tkr | 782 tkr |
| 2021 | 2 911 tkr | 1 858 tkr | 168 tkr |
| 2022 | 3 013 tkr | 1 859 tkr | 53 tkr |
| 2023 | 3 277 tkr | 1 516 tkr | 50 tkr |
| 2024 | 3 459 tkr | 1 635 tkr | 99 tkr |
| 2025 | 3 628 tkr | 2 181 tkr | 57 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 60,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 628 | 3 459 | 3 277 | 3 013 | 2 911 | 2 883 | 3 015 | 2 811 | 2 738 | 2 376 |
| Rörelseintäkter | 3 628 | 3 459 | 3 277 | 3 012 | 2 911 | 2 883 | 3 015 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 440 | 501 | 475 | 462 | 439 | 377 | 438 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 265 | 269 | 269 | 269 | 269 | 269 | 269 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 705 | 770 | 744 | 731 | 708 | 646 | 707 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 2 923 | 2 689 | 2 532 | 2 281 | 2 203 | 2 237 | 2 308 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 21 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 742 | 1 054 | 1 017 | 423 | 345 | 361 | 342 | – | – | – |
| Finansiella poster | −742 | −1 054 | −1 016 | −423 | −345 | −361 | −321 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 181 | 1 635 | 1 516 | 1 859 | 1 858 | 1 876 | 1 987 | 1 275 | 1 110 | 1 203 |
| Bokslutsdispositioner | −2 423 | −1 937 | −1 769 | −2 553 | −2 472 | −2 485 | −2 556 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −242 | −302 | −253 | −695 | −614 | −609 | −569 | – | – | – |
| Årets resultat | −242 | −302 | −253 | −695 | −614 | −609 | −569 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 21 319 | 21 584 | 21 854 | 22 123 | 22 392 | 22 661 | 22 931 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 21 319 | 21 584 | 21 854 | 22 123 | 22 392 | 22 661 | 22 931 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 72 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 99 | 28 | 282 | 254 | 244 | 241 | 442 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 99 | 28 | 282 | 254 | 244 | 241 | 442 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 21 418 | 21 612 | 22 136 | 22 377 | 22 636 | 22 902 | 23 373 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 249 | 350 | 253 | 697 | 732 | 1 341 | 1 910 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 | 49 | 1 | 3 | 118 | 732 | 1 342 | – | – | – |
| Eget kapital | 57 | 99 | 50 | 53 | 168 | 782 | 1 392 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 297 | 524 | 524 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | – | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Skatteskulder | 66 | – | 0 | 71 | 71 | 71 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 21 361 | 21 513 | 22 086 | 22 324 | 22 171 | 21 596 | 21 457 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 21 418 | 21 612 | 22 136 | 22 377 | 22 636 | 22 902 | 23 373 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,3 % | 0,5 % | 0,2 % | 0,2 % | 1,8 % | 5,2 % | 7,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 0 % | 1 % | 1 % | 1 % | 1 % | 2 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 80,6 % | 77,7 % | 77,3 % | 75,7 % | 75,7 % | 77,6 % | 76,6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 60,1 % | 47,3 % | 46,3 % | 61,7 % | 63,8 % | 65,1 % | 65,9 % | 45,4 % | 40,5 % | 50,6 % |
| Omsättningstillväxt | 4,9 % | 5,6 % | 8,8 % | 3,5 % | 1 % | −4,4 % | 7,3 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −424,6 % | −305,1 % | −506 % | −1 311,3 % | −365,5 % | −77,9 % | −40,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −242 tkr | −302 tkr |
| Byggnader mark | 21 319 tkr | 21 583 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 27 162 tkr | 27 162 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 5 842 tkr | 5 579 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 264 tkr | 264 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −242 tkr | −302 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 302 tkr | 253 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −302 tkr | −253 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 200 tkr | 350 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 57 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −242 tkr | −302 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 200 tkr | 350 tkr |
| Forslag disposition | 7 tkr | 49 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 tkr | 49 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 439 tkr | 439 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 439 tkr | 438 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 tkr | 6 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | −2 423 tkr | −1 937 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 88 tkr | 17 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 742 tkr | 1 054 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 21 214 tkr | 21 432 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 81 tkr | 81 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Balder Burlöv Fastighet ABHuvudarbetsställe
Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556977-4671
Registreringsdatum
14 juli 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.