Balder Gullbergsvass 112 Fastighets AB
556808-3397Aktiebolagreg. 2010
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 295 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 742 tkr
Soliditet
13 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborg
Postadress
Box 53121, 400 15 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 4 479 tkr | 1 590 tkr | – |
| 2018 | 4 485 tkr | 1 948 tkr | – |
| 2019 | 4 616 tkr | 2 055 tkr | 11 579 tkr |
| 2020 | 4 618 tkr | 2 267 tkr | 11 914 tkr |
| 2021 | 4 640 tkr | 2 177 tkr | 12 250 tkr |
| 2022 | 4 752 tkr | 1 985 tkr | 9 458 tkr |
| 2023 | 5 162 tkr | 2 091 tkr | 9 359 tkr |
| 2024 | 3 351 tkr | −70 tkr | 6 460 tkr |
| 2025 | 1 295 tkr | −2 742 tkr | 4 450 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −211,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −61,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 295 | 3 351 | 5 162 | 4 752 | 4 640 | 4 618 | 4 616 | 4 485 | 4 479 |
| Rörelseintäkter | 1 295 | 3 350 | 5 162 | 4 752 | 4 640 | 4 618 | 4 616 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 881 | 2 109 | 1 958 | 2 113 | 1 884 | 1 751 | 1 954 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 320 | 320 | 320 | 334 | 334 | 334 | 334 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 201 | 2 429 | 2 278 | 2 447 | 2 218 | 2 085 | 2 288 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 906 | 921 | 2 884 | 2 305 | 2 422 | 2 533 | 2 328 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 836 | 991 | 793 | 320 | 245 | 266 | 273 | – | – |
| Finansiella poster | −836 | −991 | −793 | −320 | −245 | −266 | −273 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 742 | −70 | 2 091 | 1 985 | 2 177 | 2 267 | 2 055 | 1 948 | 1 590 |
| Bokslutsdispositioner | 2 641 | −29 | −2 190 | −1 777 | −1 842 | −1 932 | −1 720 | – | – |
| Resultat före skatt | −101 | −99 | −99 | 208 | 335 | 335 | 335 | – | – |
| Årets resultat | −101 | −99 | −99 | 208 | 335 | 335 | 335 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 35 181 | 26 309 | 26 630 | 26 950 | 27 285 | 27 619 | 27 954 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 35 181 | 26 309 | 26 630 | 26 950 | 27 285 | 27 619 | 27 954 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 96 | 97 | 96 | 96 | 96 | 98 | 231 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 96 | 97 | 96 | 96 | 96 | 98 | 231 | – | – |
| Summa tillgångar | 35 277 | 26 406 | 26 726 | 27 046 | 27 381 | 27 717 | 28 185 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 | 0 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 451 | 6 459 | 9 358 | 9 150 | 4 941 | 5 | 4 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 351 | 6 360 | 9 259 | 9 358 | 12 150 | 11 814 | 11 479 | – | – |
| Eget kapital | 4 450 | 6 460 | 9 359 | 9 458 | 12 250 | 11 914 | 11 579 | – | – |
| Leverantörsskulder | 125 | 182 | 167 | 148 | 150 | 146 | 147 | – | – |
| Skatteskulder | 47 | – | – | 0 | 11 | 11 | 133 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 30 827 | 19 946 | 17 367 | 17 588 | 15 131 | 15 803 | 16 606 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 35 277 | 26 406 | 26 726 | 27 046 | 27 381 | 27 717 | 28 185 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 306 | 1 909 | 2 800 | – | 3 000 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,6 % | 24,5 % | 35 % | 35 % | 44,7 % | 43 % | 41,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 0 % | 1 % | 1 % | 1 % | 1 % | 1 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −147,2 % | 27,5 % | 55,9 % | 48,5 % | 52,2 % | 54,9 % | 50,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −211,7 % | −2,1 % | 40,5 % | 41,8 % | 46,9 % | 49,1 % | 44,5 % | 43,4 % | 35,5 % |
| Omsättningstillväxt | −61,4 % | −35,1 % | 8,6 % | 2,4 % | 0,5 % | 0 % | 2,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,3 % | −1,5 % | −1,1 % | 2,2 % | 2,7 % | 2,8 % | 2,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −101 tkr | −99 tkr |
| Byggnader mark | 25 989 tkr | 26 309 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 32 049 tkr | 32 049 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 6 060 tkr | 5 740 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 320 tkr | 320 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −101 tkr | −99 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 99 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −99 tkr | −99 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 909 tkr | 2 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 451 tkr | 6 460 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −101 tkr | −99 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 909 tkr | 2 800 tkr |
| Forskott fran kunder | 3 500 tkr | 75 tkr |
| Forslag disposition | 4 351 tkr | 6 360 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 045 tkr | 4 451 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 96 tkr | 96 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 139 tkr | 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 139 tkr | 139 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | 2 641 tkr | −29 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 1 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 9 192 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 9 192 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 9 192 tkr | – |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 836 tkr | 992 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 27 086 tkr | 19 628 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 69 tkr | 61 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Balder Gullbergsvass 112 Fastighets ABHuvudarbetsställe
Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556808-3397
Registreringsdatum
12 maj 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.