Balder Kvillebäcken 16:11 AB
559007-8258Aktiebolagreg. 2015
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 708 tkr
Resultat efter fin. poster
3 311 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborg
Postadress
Box 53121, 400 15 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förvalta, förädla, äga fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 6 599 tkr | 139 tkr | – |
| 2018 | 7 853 tkr | 1 590 tkr | – |
| 2019 | 7 707 tkr | 3 099 tkr | 6 029 tkr |
| 2020 | 7 650 tkr | 5 559 tkr | 6 305 tkr |
| 2021 | 7 136 tkr | 2 850 tkr | 6 968 tkr |
| 2022 | 7 769 tkr | 1 779 tkr | 6 332 tkr |
| 2023 | 7 936 tkr | 1 748 tkr | 7 095 tkr |
| 2024 | 8 238 tkr | 1 762 tkr | 7 652 tkr |
| 2025 | 8 708 tkr | 3 311 tkr | 8 429 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 38 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 708 | 8 238 | 7 936 | 7 769 | 7 136 | 7 650 | 7 707 | 7 853 | 6 599 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 42 | 0 | 32 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 708 | 8 238 | 7 978 | 7 769 | 7 168 | 7 651 | 7 708 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 139 | 3 414 | 3 225 | 4 436 | 2 909 | 667 | 3 116 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 476 | 476 | 476 | 476 | 476 | 474 | 474 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 615 | 3 890 | 3 701 | 4 912 | 3 385 | 1 141 | 3 590 | – | – |
| Rörelseresultat | 5 093 | 4 347 | 4 278 | 2 857 | 3 783 | 6 510 | 4 118 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 782 | 2 586 | 2 530 | 1 080 | 933 | 951 | 1 018 | – | – |
| Finansiella poster | −1 782 | −2 585 | −2 529 | −1 077 | −933 | −951 | −1 018 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 311 | 1 762 | 1 748 | 1 779 | 2 850 | 5 559 | 3 099 | 1 590 | 139 |
| Bokslutsdispositioner | −2 533 | −1 206 | −985 | −2 416 | −2 187 | −5 283 | −3 460 | – | – |
| Resultat före skatt | 778 | 557 | 763 | −636 | 663 | 276 | −360 | – | – |
| Årets resultat | 778 | 557 | 763 | −636 | 663 | 276 | −360 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 57 485 | 57 961 | 58 438 | 59 019 | 59 662 | 60 150 | 60 101 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 57 485 | 57 961 | 58 438 | 59 019 | 59 662 | 60 150 | 60 101 | – | – |
| Kundfordringar | 898 | 977 | 920 | 736 | 904 | 686 | 413 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 077 | 1 151 | 1 090 | 748 | 1 311 | 2 597 | 448 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 077 | 1 151 | 1 090 | 748 | 1 311 | 2 597 | 448 | – | – |
| Summa tillgångar | 58 562 | 59 112 | 59 528 | 59 767 | 60 973 | 62 747 | 60 549 | – | – |
| Aktiekapital | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 152 | 4 595 | 3 833 | 4 468 | 306 | 30 | 390 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 930 | 5 151 | 4 595 | 3 832 | 4 468 | 3 805 | 3 529 | – | – |
| Eget kapital | 8 429 | 7 652 | 7 095 | 6 332 | 6 968 | 6 305 | 6 029 | – | – |
| Leverantörsskulder | 77 | 312 | 243 | 137 | 280 | 102 | 122 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 50 133 | 51 460 | 52 433 | 53 435 | 54 005 | 56 442 | 54 520 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 58 562 | 59 112 | 59 528 | 59 767 | 60 973 | 62 747 | 60 549 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,4 % | 12,9 % | 11,9 % | 10,6 % | 11,4 % | 10,1 % | 10 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 % | 2 % | 2 % | 1 % | 2 % | 5 % | 1 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 58,5 % | 52,8 % | 53,9 % | 36,8 % | 53 % | 85,1 % | 53,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 38 % | 21,4 % | 22 % | 22,9 % | 39,9 % | 72,7 % | 40,2 % | 20,3 % | 2,1 % |
| Omsättningstillväxt | 5,7 % | 3,8 % | 2,2 % | 8,9 % | −6,7 % | −0,7 % | −1,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,2 % | 7,3 % | 10,8 % | −10 % | 9,5 % | 4,4 % | −6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 778 tkr | 557 tkr |
| Byggnader mark | 57 478 tkr | 57 952 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 63 103 tkr | 63 103 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 5 625 tkr | 5 151 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 474 tkr | 474 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 778 tkr | 557 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −557 tkr | −763 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 557 tkr | 763 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 430 tkr | 7 651 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 778 tkr | 557 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 369 tkr | 436 tkr |
| Forslag disposition | 5 930 tkr | 5 151 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 930 tkr | 5 151 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 18 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | −2 533 tkr | −1 206 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 166 tkr | 162 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 1 782 tkr | 2 586 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 48 640 tkr | 49 637 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 047 tkr | 1 075 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Balder Kvillebäcken 16:11 ABHuvudarbetsställe
Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559007-8258
Registreringsdatum
18 mars 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
2 500 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.