Balder Snöflingan 3 AB
556729-0324Aktiebolagreg. 2007
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
50 190 tkr
Resultat efter fin. poster
16 041 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborg
Postadress
Box 53121, 400 15 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förvalta, förädla, äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 45 070 tkr | 682 tkr | – |
| 2018 | 43 069 tkr | 2 062 tkr | – |
| 2019 | 46 198 tkr | 16 779 tkr | 20 006 tkr |
| 2020 | 40 805 tkr | 11 151 tkr | 23 095 tkr |
| 2021 | 43 127 tkr | 17 490 tkr | 76 839 tkr |
| 2022 | 45 780 tkr | 21 903 tkr | 79 159 tkr |
| 2023 | 48 675 tkr | 13 356 tkr | 6 983 tkr |
| 2024 | 48 231 tkr | 11 288 tkr | 7 706 tkr |
| 2025 | 50 190 tkr | 16 041 tkr | 8 252 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 32 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 50 190 | 48 231 | 48 675 | 45 780 | 43 127 | 40 805 | 46 198 | 43 069 | 45 070 |
| Rörelseintäkter | 50 189 | 48 230 | 48 675 | 45 780 | 43 126 | 40 804 | 46 198 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 305 | 9 734 | 9 970 | 9 825 | 7 877 | 7 295 | 7 741 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 413 | 10 413 | 10 403 | 10 370 | 13 004 | 14 214 | 13 983 | – | – |
| Rörelsekostnader | 21 718 | 20 147 | 20 373 | 20 195 | 20 881 | 21 509 | 21 724 | – | – |
| Rörelseresultat | 28 471 | 28 083 | 28 302 | 25 585 | 22 245 | 19 295 | 24 474 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 364 | 6 563 | 7 835 | 82 | – | 0 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 16 795 | 23 358 | 22 781 | 3 764 | 4 756 | 8 144 | 7 699 | – | – |
| Finansiella poster | −12 431 | −16 795 | −14 946 | −3 682 | −4 756 | −8 144 | −7 695 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 16 041 | 11 288 | 13 356 | 21 903 | 17 490 | 11 151 | 16 779 | 2 062 | 682 |
| Bokslutsdispositioner | −13 212 | −8 465 | −10 533 | −19 583 | 36 255 | −8 062 | −14 011 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 828 | 2 823 | 2 823 | 2 320 | 53 744 | 3 089 | 2 768 | – | – |
| Årets resultat | 2 828 | 2 823 | 2 823 | 2 320 | 53 744 | 3 089 | 2 768 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 412 869 | 422 325 | 432 073 | 441 431 | 450 917 | 463 719 | 472 751 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 412 869 | 422 325 | 432 073 | 441 431 | 450 917 | 463 719 | 472 751 | – | – |
| Kundfordringar | 4 599 | – | – | – | 0 | 8 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 124 463 | 131 086 | 131 671 | 205 675 | 214 | 183 | 2 735 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 124 463 | 131 086 | 131 671 | 205 675 | 214 | 183 | 2 735 | – | – |
| Summa tillgångar | 537 332 | 553 411 | 563 744 | 647 106 | 451 131 | 463 902 | 475 486 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 324 | 4 783 | 4 060 | 76 739 | 22 995 | 19 906 | 17 138 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 152 | 7 606 | 6 883 | 79 060 | 76 739 | 22 995 | 19 906 | – | – |
| Eget kapital | 8 252 | 7 706 | 6 983 | 79 159 | 76 839 | 23 095 | 20 006 | – | – |
| Obeskattade reserver | 121 122 | 127 719 | 133 303 | 138 885 | 144 661 | 152 700 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 391 275 | 399 735 | 408 195 | 414 540 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 18 | 99 | 37 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 525 | 909 | 204 | 408 | 575 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 16 683 | 18 251 | 15 263 | 14 522 | 229 631 | 288 107 | 455 480 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 537 332 | 553 411 | 563 744 | 647 106 | 451 131 | 463 902 | 475 486 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 446 | 2 282 | 2 100 | 75 000 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,4 % | 19,7 % | 20 % | 29,3 % | 42,5 % | 31,1 % | 4,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 746 % | 718 % | 863 % | 1 416 % | 0 % | 0 % | 1 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 56,7 % | 58,2 % | 58,1 % | 55,9 % | 51,6 % | 47,3 % | 53 % | – | – |
| Vinstmarginal | 32 % | 23,4 % | 27,4 % | 47,8 % | 40,6 % | 27,3 % | 36,3 % | 4,8 % | 1,5 % |
| Omsättningstillväxt | 4,1 % | −0,9 % | 6,3 % | 6,2 % | 5,7 % | −11,7 % | 7,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,3 % | 36,6 % | 40,4 % | 2,9 % | 69,9 % | 13,4 % | 13,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 121 122 tkr | 127 719 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 828 tkr | 2 823 tkr |
| Byggnader mark | 288 255 tkr | 291 985 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 364 239 tkr | 364 239 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 75 984 tkr | 72 255 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 730 tkr | 3 730 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 828 tkr | 2 823 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 823 tkr | −2 823 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 823 tkr | 2 823 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 282 tkr | 2 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 252 tkr | 7 706 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 828 tkr | 2 823 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 282 tkr | 2 100 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 6 597 tkr | 5 584 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 106 667 tkr | 124 835 tkr |
| Forslag disposition | 8 152 tkr | 7 606 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 706 tkr | 5 324 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 852 tkr | 5 302 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 121 296 tkr | 127 980 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 255 324 tkr | 255 324 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 134 028 tkr | 127 344 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 684 tkr | 6 684 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | −19 809 tkr | −14 049 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 345 tkr | 949 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 8 460 tkr | 8 460 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 391 275 tkr | 399 735 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 4 364 tkr | 6 563 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 3 318 tkr | 2 360 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 3 318 tkr | 2 360 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 958 tkr | 665 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 524 000 tkr | 524 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 524 000 tkr | 524 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 223 tkr | 9 791 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Balder Snöflingan 3 ABHuvudarbetsställe
Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556729-0324
Registreringsdatum
27 april 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.