Balder Uppsala Fastighet AB
556790-3280Aktiebolagreg. 2009
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
28 875 tkr
Resultat efter fin. poster
15 898 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborg
Postadress
Box 53121, 400 15 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag förvärva, förvalta förädla och äga fast egendom och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 21 762 tkr | 6 941 tkr | – |
| 2018 | 22 129 tkr | 8 502 tkr | – |
| 2019 | 22 613 tkr | 12 880 tkr | 23 070 tkr |
| 2020 | 23 216 tkr | 13 878 tkr | 26 253 tkr |
| 2021 | 23 314 tkr | 13 856 tkr | 29 435 tkr |
| 2022 | 24 000 tkr | 13 819 tkr | 22 618 tkr |
| 2023 | 26 272 tkr | 12 220 tkr | 10 803 tkr |
| 2024 | 28 270 tkr | 13 889 tkr | 10 786 tkr |
| 2025 | 28 875 tkr | 15 898 tkr | 10 762 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 55,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 2,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 875 | 28 270 | 26 272 | 24 000 | 23 314 | 23 216 | 22 613 | 22 129 | 21 762 |
| Rörelseintäkter | 28 875 | 28 270 | 26 272 | 24 000 | 23 314 | 23 216 | 22 613 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 645 | 3 929 | 4 030 | 4 017 | 3 699 | 3 167 | 3 481 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 468 | 3 536 | 3 557 | 3 557 | 3 567 | 3 704 | 4 020 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 113 | 7 465 | 7 587 | 7 574 | 7 266 | 6 871 | 7 501 | – | – |
| Rörelseresultat | 20 762 | 20 805 | 18 685 | 16 426 | 16 048 | 16 345 | 15 112 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | – | – | 0 | 554 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 865 | 6 918 | 6 467 | 2 607 | 2 192 | 2 466 | 2 785 | – | – |
| Finansiella poster | −4 864 | −6 916 | −6 465 | −2 607 | −2 192 | −2 466 | −2 231 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 15 898 | 13 889 | 12 220 | 13 819 | 13 856 | 13 878 | 12 880 | 8 502 | 6 941 |
| Bokslutsdispositioner | −12 716 | −10 705 | −9 035 | −10 636 | −10 673 | −10 696 | −9 698 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 182 | 3 184 | 3 185 | 3 183 | 3 183 | 3 183 | 3 183 | – | – |
| Årets resultat | 3 182 | 3 184 | 3 185 | 3 183 | 3 183 | 3 183 | 3 183 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 176 671 | 180 139 | 183 675 | 187 232 | 190 789 | 194 356 | 198 060 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 176 671 | 180 139 | 183 675 | 187 232 | 190 789 | 194 356 | 198 060 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 149 | 156 | 1 745 | 229 | 195 | 32 | 111 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 149 | 156 | 1 745 | 229 | 195 | 32 | 111 | – | – |
| Summa tillgångar | 176 820 | 180 295 | 185 420 | 187 461 | 190 984 | 194 388 | 198 171 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 479 | 7 503 | 7 518 | 19 335 | 26 152 | 22 970 | 19 787 | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 662 | 10 687 | 10 702 | 22 518 | 29 335 | 26 153 | 22 970 | – | – |
| Eget kapital | 10 762 | 10 786 | 10 803 | 22 618 | 29 435 | 26 253 | 23 070 | – | – |
| Obeskattade reserver | 42 613 | 28 453 | 28 453 | 28 453 | 28 453 | 28 453 | 28 453 | – | – |
| Leverantörsskulder | 17 | – | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 269 | – | – | – | 0 | 80 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 123 445 | 141 056 | 146 164 | 136 390 | 133 096 | 139 682 | 146 648 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 176 820 | 180 295 | 185 420 | 187 461 | 190 984 | 194 388 | 198 171 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 199 | 3 207 | 3 200 | 15 000 | 10 000 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,2 % | 18,5 % | 18 % | 24,1 % | 27,2 % | 25,1 % | 23 % | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 0 % | 1 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 71,9 % | 73,6 % | 71,1 % | 68,4 % | 68,8 % | 70,4 % | 66,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 55,1 % | 49,1 % | 46,5 % | 57,6 % | 59,4 % | 59,8 % | 57 % | 38,4 % | 31,9 % |
| Omsättningstillväxt | 2,1 % | 7,6 % | 9,5 % | 2,9 % | 0,4 % | 2,7 % | 2,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,6 % | 29,5 % | 29,5 % | 14,1 % | 10,8 % | 12,1 % | 13,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 42 613 tkr | 28 453 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 182 tkr | 3 184 tkr |
| Byggnader mark | 134 058 tkr | 135 296 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 152 229 tkr | 152 229 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 18 170 tkr | 16 932 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 238 tkr | 1 238 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 182 tkr | 3 184 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 184 tkr | −3 185 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 184 tkr | 3 185 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 207 tkr | 3 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 10 762 tkr | 10 787 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 182 tkr | 3 184 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 3 207 tkr | 3 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −14 160 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 56 tkr | 56 tkr |
| Forslag disposition | 10 662 tkr | 10 687 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 463 tkr | 7 480 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 75 tkr | 74 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 42 613 tkr | 44 843 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 78 935 tkr | 78 935 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 36 321 tkr | 34 091 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 230 tkr | 2 298 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | 1 444 tkr | −10 705 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 74 tkr | 82 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 4 864 tkr | 6 918 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 122 735 tkr | 140 571 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 368 tkr | 429 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Balder Uppsala Fastighet ABHuvudarbetsställe
Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556790-3280
Registreringsdatum
5 oktober 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.