Ballardini Stockholm AB
556779-2196Aktiebolagreg. 2009
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
74 tkr
Resultat efter fin. poster
70 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tegelbruksvägen 29, 126 34 Hägersten
Postadress
Tegelbruksvägen 29, 126 34 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konstnärlig verksamhet, främst författarskap, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 177 tkr | 165 tkr | – |
| 2021 | 114 tkr | 101 tkr | – |
| 2022 | 116 tkr | 104 tkr | – |
| 2023 | 124 tkr | 113 tkr | 705 tkr |
| 2024 | 90 tkr | 76 tkr | 266 tkr |
| 2025 | 74 tkr | 70 tkr | 321 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,6 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 94,6 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −17,8 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 74 | 90 | 124 | 116 | 114 | 177 |
| Rörelseintäkter | 74 | 90 | 124 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 | 13 | 12 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 13 | 12 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 69 | 77 | 111 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −1 | 2 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 70 | 76 | 113 | 104 | 101 | 165 |
| Resultat före skatt | 70 | 76 | 113 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 14 | 15 | 23 | – | – | – |
| Årets resultat | 55 | 60 | 90 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 39 | 77 | 68 | – | – | – |
| Kassa och bank | 354 | 259 | 708 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 394 | 336 | 775 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 394 | 336 | 775 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 166 | 105 | 515 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 221 | 166 | 605 | – | – | – |
| Eget kapital | 321 | 266 | 705 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 72 | 71 | 70 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 394 | 336 | 775 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,6 % | 79 % | 91 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 544 % | 476 % | 1 107 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 93,6 % | 85,2 % | 89,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 94,6 % | 84,4 % | 91,1 % | 89,7 % | 88,6 % | 93,2 % |
| Omsättningstillväxt | −17,8 % | −27,4 % | 6,9 % | – | −35,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,3 % | 22,7 % | 12,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 55 tkr | 60 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 55 tkr | 60 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −60 tkr | −90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 60 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 321 tkr | 266 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 55 tkr | 60 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 500 tkr |
| Forslag disposition | 221 tkr | 166 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 121 tkr | 166 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 tkr | 77 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 62 tkr | 61 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Ballardini Stockholm ABHuvudarbetsställe
Tegelbruksvägen 29, 126 34 Hägersten
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556779-2196
Registreringsdatum
9 mars 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.