Barber & Coffee Sweden AB
559197-2160Aktiebolagreg. 2019
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
721 tkr
Resultat efter fin. poster
−50 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östergatan 11 D, 211 25 Malmö
Postadress
Östergatan 11 D, 211 25 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska erbjuda rakning och hårstyling samt bedriva caféverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 120 tkr | 250 tkr | 248 tkr |
| 2021 | 1 229 tkr | −252 tkr | 51 tkr |
| 2022 | 1 645 tkr | 200 tkr | 251 tkr |
| 2023 | 1 520 tkr | 102 tkr | 338 tkr |
| 2024 | 938 tkr | −65 tkr | 273 tkr |
| 2025 | 721 tkr | −50 tkr | 123 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,7 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −7 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −23,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 721 | 938 | 1 520 | 1 645 | 1 229 | 2 120 |
| Förändring av lager | −143 | 27 | −12 | −6 | 0 | 25 |
| Övriga rörelseintäkter | 215 | 377 | 395 | 561 | 434 | 460 |
| Rörelseintäkter | 793 | 1 342 | 1 902 | 2 200 | 1 663 | 2 605 |
| Råvaror och förnödenheter | 112 | 78 | 79 | 96 | 109 | 182 |
| Övriga externa kostnader | 584 | 523 | 617 | 607 | 624 | 619 |
| Personalkostnader | 141 | 806 | 1 099 | 1 293 | 1 178 | 1 554 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 845 | 1 415 | 1 802 | 1 998 | 1 911 | 2 355 |
| Rörelseresultat | −52 | −73 | 100 | 202 | −248 | 250 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 | 1 |
| Finansiella poster | 2 | 8 | 1 | −2 | −5 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | −50 | −65 | 102 | 200 | −252 | 250 |
| Resultat före skatt | −50 | −65 | 102 | 200 | −252 | 250 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 15 | – | 0 | 51 |
| Årets resultat | −50 | −65 | 87 | 200 | −252 | 198 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 22 | 31 | 39 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 14 | 22 | 31 | 39 | – | – |
| Varulager | 35 | 34 | 7 | 19 | 25 | 25 |
| Kundfordringar | 3 | 0 | 34 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 122 | 97 | 171 | 76 | 6 | 0 |
| Kassa och bank | 58 | 287 | 470 | 920 | 396 | 674 |
| Omsättningstillgångar | 215 | 418 | 647 | 1 014 | 427 | 699 |
| Summa tillgångar | 229 | 440 | 677 | 1 054 | 427 | 699 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 123 | 288 | 201 | 1 | 253 | 0 |
| Fritt eget kapital | 73 | 223 | 288 | 201 | 1 | 198 |
| Eget kapital | 123 | 273 | 338 | 251 | 51 | 248 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 170 | 76 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 16 | 17 | 11 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 23 | 39 |
| Kortfristiga skulder | 106 | 167 | 339 | 802 | 206 | 375 |
| Summa eget kapital och skulder | 229 | 440 | 677 | 1 054 | 427 | 699 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 100 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,7 % | 62,1 % | 49,9 % | 23,9 % | 11,9 % | 35,5 % |
| Kassalikviditet | 170 % | 230 % | 189 % | 124 % | 195 % | 180 % |
| Rörelsemarginal | −7,3 % | −7,8 % | 6,6 % | 12,3 % | −20,2 % | 11,8 % |
| Vinstmarginal | −7 % | −6,9 % | 6,7 % | 12,2 % | −20,5 % | 11,8 % |
| Omsättningstillväxt | −23,1 % | −38,3 % | −7,6 % | 33,9 % | −42 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −41 % | −23,7 % | 25,7 % | 79,8 % | −495,6 % | 79,9 % |
| Omsättning per anställd | 360 tkr | 469 tkr | 507 tkr | 548 tkr | 410 tkr | 707 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −50 tkr | −65 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −50 tkr | −65 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 65 tkr | −87 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −65 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 0 | 47 tkr |
| Forslag disposition | 73 tkr | 223 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 73 tkr | 123 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 100 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 14 tkr | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 42 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 28 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 8 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 35 tkr | 34 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 113 tkr | 91 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 91 tkr | 105 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 4 mars 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Barber & Coffee Sweden ABHuvudarbetsställe
Östergatan 11 D, 211 25 Malmö
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559197-2160
Registreringsdatum
4 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.