Barbers of Sweden Vasagatan AB
559371-3422Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 983 tkr
Resultat efter fin. poster
24 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vasagatan 10, 111 20 Stockholm
Postadress
Vasagatan 10, 111 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva frisörverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 1 368 tkr | 200 tkr | 30 tkr |
| 2023 | 2 683 tkr | 70 tkr | 42 tkr |
| 2024 | 4 421 tkr | 1 524 tkr | 50 tkr |
| 2025 | 3 983 tkr | 24 tkr | 51 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,3 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 0,6 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −9,9 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 983 | 4 421 | 2 683 | 1 368 | – |
| Rörelseintäkter | 3 983 | 4 421 | 2 683 | 1 368 | – |
| Handelsvaror | 230 | 150 | 142 | 85 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 058 | 1 414 | 1 349 | 681 | – |
| Personalkostnader | 2 643 | 1 298 | 1 139 | 394 | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 10 | 7 | – |
| Rörelsekostnader | 3 941 | 2 872 | 2 640 | 1 167 | – |
| Rörelseresultat | 42 | 1 549 | 44 | 201 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 25 | 79 | 34 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 22 | 104 | 7 | 1 | – |
| Finansiella poster | −17 | −25 | 27 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 24 | 1 524 | 70 | 200 | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −1 500 | −50 | −190 | – |
| Resultat före skatt | 24 | 24 | 20 | 10 | – |
| Skatt på årets resultat | 24 | 16 | 8 | 5 | – |
| Årets resultat | 1 | 8 | 12 | 5 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 24 | 34 | 44 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 258 | 29 | 29 | 38 | – |
| Anläggningstillgångar | 272 | 53 | 63 | 82 | – |
| Varulager | 97 | 93 | 98 | 150 | – |
| Kundfordringar | 29 | 28 | 40 | 21 | – |
| Kortfristiga fordringar | 761 | 328 | 702 | 285 | – |
| Kassa och bank | 73 | 203 | 126 | 27 | – |
| Omsättningstillgångar | 931 | 623 | 926 | 463 | – |
| Summa tillgångar | 1 203 | 676 | 989 | 545 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 25 | 17 | 5 | – | – |
| Fritt eget kapital | 26 | 25 | 17 | 5 | – |
| Eget kapital | 51 | 50 | 42 | 30 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 443 | 176 | – | – |
| Leverantörsskulder | 234 | 22 | 20 | 3 | – |
| Skatteskulder | 40 | 19 | 13 | 5 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 152 | 183 | 771 | 515 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 203 | 676 | 989 | 545 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 3 | 3 | 2 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,3 % | 7,4 % | 4,3 % | 5,6 % | – |
| Kassalikviditet | 72 % | 290 % | 107 % | 61 % | – |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | 35 % | 1,6 % | 14,7 % | – |
| Vinstmarginal | 0,6 % | 34,5 % | 2,6 % | 14,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | −9,9 % | 64,8 % | 96,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | 15,4 % | 28,6 % | 17,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 664 tkr | 1 474 tkr | 894 tkr | 684 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 258 tkr | 8 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 258 tkr | 8 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 250 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 21 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 21 tkr | 21 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 21 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 21 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 906 | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 906 | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 51 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 906 | 8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 26 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 26 tkr | 25 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 227 tkr | 300 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 14 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 51 tkr | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 37 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 97 tkr | 93 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 1 500 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 21 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 505 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 667 tkr | 41 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 443 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 212 tkr | 101 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 21 mars 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Barbers of Sweden Vasagatan ABHuvudarbetsställe
Vasagatan 10, 111 20 Stockholm
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559371-3422
Registreringsdatum
21 mars 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.