Bare Business AB
559290-5847Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
339 tkr
Resultat efter fin. poster
47 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Zinkens Väg 27, 117 41 Stockholm
Postadress
Zinkens Väg 27, 117 41 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsult bolag som erbjuder coaching och facilitering inom ledarskap, kommunikation och HR
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 163 tkr | 35 tkr | 51 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −17 tkr | 34 tkr |
| 2023 | 831 tkr | 268 tkr | 249 tkr |
| 2024 | 1 067 tkr | 196 tkr | 194 tkr |
| 2025 | 339 tkr | 47 tkr | 131 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 13,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −68,2 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 339 | 1 067 | 831 | 0 | 163 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 342 | 1 067 | 831 | 0 | 163 |
| Handelsvaror | 21 | 0 | 2 | 6 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 160 | 236 | 120 | 7 | 58 |
| Personalkostnader | 111 | 635 | 441 | 4 | 66 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 292 | 872 | 563 | 17 | 128 |
| Rörelseresultat | 50 | 195 | 268 | −17 | 35 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −2 | 0 | 0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 47 | 196 | 268 | −17 | 35 |
| Resultat före skatt | 47 | 196 | 268 | −17 | 35 |
| Skatt på årets resultat | 11 | 46 | 53 | 0 | 9 |
| Årets resultat | 37 | 149 | 215 | −17 | 26 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | 0 | 1 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 101 | 41 | 5 | 9 | 1 |
| Kassa och bank | 90 | 301 | 416 | 34 | 58 |
| Omsättningstillgångar | 191 | 342 | 421 | 43 | 60 |
| Summa tillgångar | 191 | 342 | 421 | 43 | 60 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 69 | 20 | 9 | 26 | – |
| Fritt eget kapital | 106 | 169 | 224 | 9 | 26 |
| Eget kapital | 131 | 194 | 249 | 34 | 51 |
| Leverantörsskulder | 8 | 4 | 4 | – | – |
| Skatteskulder | 50 | 124 | 64 | 9 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 60 | 148 | 172 | 9 | 9 |
| Summa eget kapital och skulder | 191 | 342 | 421 | 43 | 60 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 100 | 204 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,5 % | 56,7 % | 59,1 % | 79,4 % | 85,2 % |
| Kassalikviditet | 317 % | 231 % | 244 % | 486 % | 675 % |
| Rörelsemarginal | 14,7 % | 18,3 % | 32,3 % | – | 21,3 % |
| Vinstmarginal | 13,9 % | 18,4 % | 32,3 % | – | 21,5 % |
| Omsättningstillväxt | −68,2 % | 28,4 % | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 28 % | 76,9 % | 86,3 % | −48,9 % | 50,7 % |
| Omsättning per anställd | 339 tkr | 1 067 tkr | 831 tkr | – | 163 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 37 tkr | 149 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 37 tkr | 149 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −149 tkr | −215 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 149 tkr | 215 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 131 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 37 tkr | 149 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 204 tkr |
| Forslag disposition | 106 tkr | 169 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 106 tkr | 69 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 56 tkr | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 45 tkr | 38 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 15 dec. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Bare Business ABHuvudarbetsställe
Zinkens Väg 27, 117 41 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559290-5847
Registreringsdatum
15 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.