Barrique Import i Linköping AB
559265-5996Aktiebolagreg. 2020
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
501 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hägerhällsvägen 28, 582 72 Linköping
Postadress
Hägerhällsvägen 28, 582 72 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva import och försäljning av alkoholhaltiga drycker samt livsmedel och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också arrangera resor för större och mindre grupper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 319 tkr | 59 tkr | 75 tkr |
| 2022 | 1 279 tkr | 30 tkr | 99 tkr |
| 2023 | 912 tkr | 11 tkr | 104 tkr |
| 2024 | 709 tkr | −1 tkr | 103 tkr |
| 2025 | 501 tkr | −2 tkr | 101 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,1 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −0,5 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −29,3 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 501 | 709 | 912 | 1 279 | 319 |
| Förändring av lager | −68 | −100 | 243 | −138 | 225 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 433 | 610 | 1 155 | 1 142 | 544 |
| Råvaror och förnödenheter | 292 | 427 | 745 | 653 | 285 |
| Övriga externa kostnader | 135 | 184 | 398 | 444 | 200 |
| Personalkostnader | 9 | – | 0 | 2 | 0 |
| Rörelsekostnader | 436 | 611 | 1 144 | 1 098 | 485 |
| Rörelseresultat | −2 | −1 | 11 | 43 | 59 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −13 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −1 | 11 | 30 | 59 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −3 | 0 | −14 |
| Resultat före skatt | −2 | −1 | 8 | 30 | 45 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 2 | 6 | 10 |
| Årets resultat | −2 | −1 | 6 | 24 | 35 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 162 | 230 | 330 | 87 | 225 |
| Kundfordringar | 89 | 89 | 119 | 213 | 48 |
| Kortfristiga fordringar | 331 | 183 | 145 | 213 | 48 |
| Kassa och bank | 176 | 91 | 57 | 88 | 79 |
| Omsättningstillgångar | 669 | 505 | 532 | 388 | 352 |
| Summa tillgångar | 669 | 505 | 532 | 388 | 352 |
| Aktiekapital | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Bundet eget kapital | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Balanserat resultat | 63 | 64 | 59 | 35 | 0 |
| Fritt eget kapital | 61 | 63 | 64 | 59 | 35 |
| Eget kapital | 101 | 103 | 104 | 99 | 75 |
| Obeskattade reserver | 17 | 17 | 17 | 14 | 14 |
| Långfristiga skulder | 67 | 67 | 67 | 67 | 134 |
| Leverantörsskulder | 62 | 62 | 75 | 116 | 42 |
| Skatteskulder | – | 0 | 103 | 16 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 485 | 317 | 343 | 208 | 129 |
| Summa eget kapital och skulder | 669 | 505 | 532 | 388 | 352 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,1 % | 23,1 % | 22,2 % | 28,3 % | 24,4 % |
| Kassalikviditet | 105 % | 86 % | 59 % | 145 % | 98 % |
| Rörelsemarginal | −0,5 % | −0,2 % | 1,2 % | 3,4 % | 18,4 % |
| Vinstmarginal | −0,5 % | −0,2 % | 1,2 % | 2,3 % | 18,4 % |
| Omsättningstillväxt | −29,3 % | −22,2 % | −28,7 % | 300,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,3 % | −1,5 % | 5,6 % | 24,1 % | 46,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 101 tkr | 103 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 61 tkr | 63 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 61 tkr | 63 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 162 tkr | 230 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 242 tkr | 94 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 403 tkr | 235 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 67 tkr | 67 tkr |
| Periodiseringsfonder | 17 tkr | 17 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Barrique Import i Linköping ABHuvudarbetsställe
Hägerhällsvägen 28, 582 72 Linköping
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559265-5996
Registreringsdatum
3 augusti 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
40 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.340 – Partihandel med drycker
- SNI 46.170 – Provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak
- SNI 79.120 – Researrangemang
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.