Bättre Mat Sverige AB
559276-6124Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
28 964 tkr
Resultat efter fin. poster
2 482 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
14
Bättre | Mat & Service på jobbet
Bättre mat och service på kontoret. Digitala kylar med mat lagad från grunden. Baristabar och lunchrestaurang på ditt företag.
battremat.com
Adresser
Besöksadress
Sandhamnsgatan 6, 115 40 Stockholm
Postadress
Sandhamnsgatan 6, 115 40 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva restaurang, café och cateringverksamhet till så väl företag som privatpersoner samt därtill förenligt verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 906 tkr | −1 233 tkr | – |
| 2022 | 8 119 tkr | −1 693 tkr | 71 tkr |
| 2023 | 11 698 tkr | 10 tkr | 81 tkr |
| 2024 | 22 297 tkr | 1 958 tkr | 2 039 tkr |
| 2025 | 28 964 tkr | 2 482 tkr | 2 257 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,5 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 8,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 29,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 964 | 22 297 | 11 698 | 8 119 | 1 906 |
| Övriga rörelseintäkter | 317 | 551 | 344 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 29 280 | 22 848 | 12 043 | 8 119 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 11 175 | 7 905 | 4 479 | 2 939 | – |
| Övriga externa kostnader | 4 683 | 4 077 | 3 029 | 2 435 | – |
| Personalkostnader | 10 597 | 8 557 | 4 114 | 3 783 | – |
| Av- och nedskrivningar | 342 | 254 | 224 | 223 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 26 797 | 20 793 | 11 846 | 9 379 | – |
| Rörelseresultat | 2 483 | 2 055 | 197 | −1 260 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 1 | −0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 98 | 187 | 433 | – |
| Finansiella poster | −2 | −97 | −187 | −433 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 482 | 1 958 | 10 | −1 693 | −1 233 |
| Resultat före skatt | 2 482 | 1 958 | 10 | −1 693 | – |
| Skatt på årets resultat | 363 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 2 118 | 1 958 | 10 | −1 693 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 626 | 811 | 632 | 838 | – |
| Anläggningstillgångar | 626 | 811 | 632 | 838 | – |
| Varulager | 314 | 387 | 251 | 244 | – |
| Kundfordringar | 934 | 1 571 | 883 | 1 740 | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 254 | 2 219 | 1 577 | 1 951 | – |
| Kassa och bank | 3 544 | 2 064 | 147 | 194 | – |
| Omsättningstillgångar | 6 112 | 4 671 | 1 976 | 2 388 | – |
| Summa tillgångar | 6 739 | 5 482 | 2 608 | 3 226 | – |
| Aktiekapital | 33 | 33 | 33 | 33 | – |
| Bundet eget kapital | 33 | 33 | 33 | 33 | – |
| Balanserat resultat | 105 | 48 | −429 | 1 264 | – |
| Fritt eget kapital | 2 223 | 2 005 | 48 | 37 | – |
| Eget kapital | 2 257 | 2 039 | 81 | 71 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 1 478 | – |
| Leverantörsskulder | 1 530 | 963 | 532 | 974 | – |
| Skatteskulder | 525 | 48 | 17 | 11 | – |
| Kortfristiga skulder | 4 482 | 3 443 | 2 527 | 1 678 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 739 | 5 482 | 2 608 | 3 226 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 14 | 11 | 10 | 7.5 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 097 | 1 900 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,5 % | 37,2 % | 3,1 % | 2,2 % | – |
| Kassalikviditet | 129 % | 124 % | 68 % | 128 % | – |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 9,2 % | 1,7 % | −15,5 % | – |
| Vinstmarginal | 8,6 % | 8,8 % | 0,1 % | −20,9 % | −64,7 % |
| Omsättningstillväxt | 29,9 % | 90,6 % | 44,1 % | 326 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 93,9 % | 96 % | 12,6 % | −2 394,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 069 tkr | 2 027 tkr | 1 170 tkr | 1 083 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 118 tkr | 1 958 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 118 tkr | 1 958 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 958 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 1 900 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 958 tkr | 477 tkr |
| Forandring eget kapital overkursfond balanseras ny rakning | – | 467 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 166 tkr | 326 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 799 tkr | 799 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 633 tkr | 474 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 160 tkr | 160 tkr |
| Forslag disposition | 2 223 tkr | 2 005 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 126 tkr | 105 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 500 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | 597 tkr | 1 900 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 250 tkr | 619 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 460 tkr | 485 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 924 tkr | 766 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 464 tkr | 281 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 158 tkr | 433 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 182 tkr | 94 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 314 tkr | 387 tkr |
| Overkursfond | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 70 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 100 tkr | 1 340 tkr |
| Stallda sakerheter | 400 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 327 tkr | 1 093 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Bättre Mat Sverige ABHuvudarbetsställe
Sandhamnsgatan 6, 115 40 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559276-6124
Registreringsdatum
13 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
33 337 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.