BCD Invest AB
559131-5774Aktiebolagreg. 2017
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 801 tkr
Resultat efter fin. poster
1 188 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Havrevägen 17, 187 69 Täby
Postadress
c/o Lars Staffansson, Havrevägen 17, 187 69 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska direkt eller indirekt, äga och förvalta lös och fast egendom samt driva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 49 tkr |
| 2022 | 300 tkr | 295 tkr | 283 tkr |
| 2023 | 1 665 tkr | 1 039 tkr | 673 tkr |
| 2024 | 2 048 tkr | 674 tkr | 475 tkr |
| 2025 | 2 801 tkr | 1 188 tkr | 974 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 42,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 36,8 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 801 | 2 048 | 1 665 | 300 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 2 801 | 2 048 | 1 665 | 300 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 253 | 246 | 167 | 5 | 0 | – | – |
| Personalkostnader | 1 130 | 1 074 | 465 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 383 | 1 320 | 631 | 5 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 418 | 728 | 1 034 | 295 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 150 | 51 | 5 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 380 | 106 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −230 | −54 | 5 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 188 | 674 | 1 039 | 295 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −300 | −160 | −250 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 888 | 514 | 789 | 295 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 189 | 112 | 166 | 61 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 699 | 402 | 623 | 234 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 13 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 | 13 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 206 | 206 | 188 | 375 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 558 | 5 427 | 247 | 375 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 451 | 192 | 956 | 49 | 49 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 008 | 5 619 | 1 203 | 424 | 49 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 021 | 5 631 | 1 203 | 424 | 49 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 225 | 23 | 0 | −1 | −1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 924 | 425 | 623 | 233 | −1 | – | – |
| Eget kapital | 974 | 475 | 673 | 283 | 49 | – | – |
| Obeskattade reserver | 710 | 410 | 250 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 706 | 4 205 | 3 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 129 | 135 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 303 | 226 | 148 | 61 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 630 | 541 | 277 | 141 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 021 | 5 631 | 1 203 | 424 | 49 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 200 | 600 | 233 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,5 % | 14,2 % | 72,5 % | 66,8 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 953 % | 1 039 % | 434 % | 301 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 50,6 % | 35,6 % | 62,1 % | 98,3 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 42,4 % | 32,9 % | 62,4 % | 98,3 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 36,8 % | 23 % | 455 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 71,7 % | 84,7 % | 92,6 % | 82,7 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 801 tkr | 2 048 tkr | 1 665 tkr | 300 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 13 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 699 tkr | 402 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 699 tkr | 402 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −402 tkr | −623 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 402 tkr | 623 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 600 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −300 tkr | −160 tkr |
| Forslag disposition | 924 tkr | 425 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 924 tkr | 225 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 180 tkr | 180 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | – | 0,5 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 171 tkr | 5 040 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 194 tkr | 175 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 706 tkr | 4 205 tkr |
| Periodiseringsfonder | 710 tkr | 410 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
BCD Invest ABHuvudarbetsställe
Havrevägen 17, 187 69 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559131-5774
Registreringsdatum
31 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.