Be Cool AB
559099-4751Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
1
Be Cool AB — iOS Development & Consulting
Be Cool AB is an independent software company building native iOS applications and providing technical consulting on Apple platforms, based in Stockholm, Sweden.
becool.se
Adresser
Besöksadress
Bergsundsgatan 4 Lgh 1101, 117 37 Stockholm
Postadress
c/o Sebastian Mendez, Bergsundsgatan 4 Lgh 1101, 117 37 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet, inriktning IT.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 154 tkr | 679 tkr | – |
| 2019 | 506 tkr | 313 tkr | 690 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −27 tkr | 521 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −25 tkr | 345 tkr |
| 2022 | 500 tkr | 277 tkr | 381 tkr |
| 2023 | 1 356 tkr | 518 tkr | 508 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −36 tkr | 694 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 10 tkr | 528 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 11 tkr | 359 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,4 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 1 356 | 500 | 0 | 0 | 506 | 1 154 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 1 356 | 500 | 0 | 0 | 506 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 22 | 23 | 26 | 78 | 26 | 19 | 20 | 28 | – |
| Personalkostnader | 4 | 2 | 209 | 761 | 197 | 6 | 6 | 164 | – |
| Rörelsekostnader | 25 | 25 | 235 | 839 | 223 | 25 | 26 | 192 | – |
| Rörelseresultat | −25 | −25 | −235 | 518 | 277 | −25 | −26 | 314 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 1 | 0 | −0 | −0 | 1 | 1 | – |
| Finansiella poster | 36 | 35 | 199 | −0 | 0 | 0 | −1 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 10 | −36 | 518 | 277 | −25 | −27 | 313 | 679 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 25 | 221 | −130 | 0 | 26 | 28 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 11 | 35 | 185 | 388 | 277 | 1 | 1 | 313 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 80 | 57 | 0 | 1 | 69 | – |
| Årets resultat | 11 | 35 | 185 | 307 | 220 | 1 | 0 | 244 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 364 | 522 | 659 | 909 | 412 | 272 | 572 | 900 | – |
| Anläggningstillgångar | 364 | 522 | 659 | 909 | 412 | 272 | 572 | 900 | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 177 | 172 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 3 | 60 | 235 | 258 | 192 | 125 | 49 | – |
| Kassa och bank | 4 | 14 | 10 | 299 | 32 | 21 | 4 | 120 | – |
| Omsättningstillgångar | 5 | 17 | 70 | 534 | 290 | 212 | 129 | 169 | – |
| Summa tillgångar | 369 | 539 | 729 | 1 443 | 702 | 485 | 701 | 1 069 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 298 | 444 | 458 | 151 | 112 | 294 | 471 | 396 | – |
| Fritt eget kapital | 309 | 478 | 644 | 458 | 331 | 295 | 471 | 640 | – |
| Eget kapital | 359 | 528 | 694 | 508 | 381 | 345 | 521 | 690 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 25 | 246 | 116 | 116 | 142 | 170 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 16 | 1 | 2 | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | 111 | 58 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 11 | 10 | 689 | 205 | 24 | 38 | 209 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 369 | 539 | 729 | 1 443 | 702 | 485 | 701 | 1 069 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 180 | 180 | 200 | – | 180 | −183 | 177 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,4 % | 98 % | 97,9 % | 48,8 % | 67,4 % | 90,1 % | 90,4 % | 77,1 % | – |
| Kassalikviditet | 55 % | 154 % | 687 % | 78 % | 141 % | 890 % | 341 % | 81 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 38,2 % | 55,4 % | – | – | 62,1 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 38,2 % | 55,4 % | – | – | 61,9 % | 58,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | 171,2 % | – | – | −100 % | −56,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 6,5 % | 26,7 % | 60,4 % | 57,6 % | 0,2 % | 0 % | 35,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 1 356 tkr | 500 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 506 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 364 tkr | 522 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 364 tkr | 522 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets resultat andel | 36 tkr | 33 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 195 tkr | 220 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 10 | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −35 tkr | −185 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 35 tkr | 185 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 180 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 359 tkr | 528 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 11 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 180 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 25 tkr |
| Forslag disposition | 309 tkr | 478 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 129 tkr | 298 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 36 tkr | 33 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 feb. 2021 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 feb. 2020 – 31 jan. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 feb. 2019 – 31 jan. 2020 · Inlämnad –
Be Cool ABHuvudarbetsställe
Bergsundsgatan 4 Lgh 1101, 117 37 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559099-4751
Registreringsdatum
2 februari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.