Be in Balance with Berit AB
556941-1985Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−13 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nytorgsgatan 24, 116 22 Stockholm
Postadress
c/o Ärlemalm, Nytorgsgatan 24, 116 22 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förebyggande hälso och sjukvård samt utbildning inom hälsa och friskvård och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 155 tkr | 29 tkr | – |
| 2017 | 120 tkr | 21 tkr | – |
| 2018 | 179 tkr | 90 tkr | 173 tkr |
| 2019 | 129 tkr | 48 tkr | 111 tkr |
| 2020 | 235 tkr | 156 tkr | 234 tkr |
| 2021 | 309 tkr | 166 tkr | 371 tkr |
| 2022 | 261 tkr | 194 tkr | 333 tkr |
| 2023 | 6 tkr | −12 tkr | 321 tkr |
| 2024 | 2 tkr | −1 tkr | 319 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −13 tkr | 306 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,1 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 2 | 6 | 261 | 309 | 235 | 129 | 179 | 120 | 155 |
| Övriga rörelseintäkter | 45 | 48 | 51 | 36 | 39 | 6 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 45 | 50 | 57 | 297 | 348 | 241 | 129 | 179 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 3 | 7 | 15 | 31 | 20 | 14 | 31 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 50 | 51 | 64 | 86 | 150 | 62 | 58 | 59 | – | – |
| Personalkostnader | 10 | 0 | 0 | 3 | 3 | 4 | 10 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 60 | 54 | 71 | 105 | 184 | 86 | 82 | 90 | – | – |
| Rörelseresultat | −15 | −5 | −14 | 193 | 164 | 155 | 47 | 89 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 3 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | −1 | −12 | 194 | 166 | 156 | 48 | 90 | 21 | 29 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 13 | 8 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −13 | −1 | −12 | 207 | 173 | 156 | 48 | 90 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 45 | 36 | 34 | 10 | 20 | – | – |
| Årets resultat | −13 | −1 | −12 | 162 | 137 | 123 | 38 | 70 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 6 | 4 | 10 | 4 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 5 | 12 | 26 | 9 | 10 | 16 | 13 | – | – |
| Kassa och bank | 324 | 330 | 325 | 380 | 511 | 424 | 258 | 364 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 333 | 336 | 337 | 406 | 520 | 435 | 273 | 376 | – | – |
| Summa tillgångar | 333 | 336 | 337 | 406 | 520 | 435 | 273 | 376 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 269 | 271 | 283 | 121 | 184 | 61 | 23 | 53 | – | – |
| Fritt eget kapital | 256 | 269 | 271 | 283 | 321 | 184 | 61 | 123 | – | – |
| Eget kapital | 306 | 319 | 321 | 333 | 371 | 234 | 111 | 173 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 13 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 51 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 54 | 59 | 38 | 19 | 18 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 26 | 16 | 16 | 73 | 136 | 181 | 142 | 182 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 333 | 336 | 337 | 406 | 520 | 435 | 273 | 376 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 200 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,1 % | 95,2 % | 95,2 % | 82 % | 73,4 % | 57,5 % | 46,5 % | 50,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 262 % | 2 069 % | 2 097 % | 556 % | 383 % | 241 % | 193 % | 206 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −229,3 % | −237,2 % | 73,8 % | 53,1 % | 66,2 % | 36,4 % | 49,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | −50 % | −200 % | 74,3 % | 53,7 % | 66,4 % | 37,2 % | 50,3 % | 17,5 % | 18,7 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −66,7 % | −97,7 % | −15,5 % | 31,5 % | 82,2 % | −27,9 % | 49,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,3 % | −0,5 % | −3,7 % | 48,6 % | 37 % | 52,5 % | 33,8 % | 40,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −13 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −13 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 306 tkr | 319 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −13 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 256 tkr | 269 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 256 tkr | 269 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 16 tkr | 6 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Be in Balance with Berit ABHuvudarbetsställe
Nytorgsgatan 24, 116 22 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556941-1985
Registreringsdatum
3 september 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.960 – Traditionell, komplementär och alternativ medicin
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
Övriga registrerade namn
1 st
- Be in Balance Stockholm – särskilt företagsnamn, registrerat 7 april 2014. För den del av verksamheten som avser utbildning inom hälsa och friskvård samt därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.