Beans Clothing AB
559298-7530Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 060 tkr
Resultat efter fin. poster
6 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storgatan 57, 115 23 Stockholm
Postadress
Storgatan 57, 115 23 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva design, produktion, marknadsföring och handel av konfektion och accessoarer samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 51 tkr | −181 tkr | 84 tkr |
| 2022 | 560 tkr | 32 tkr | 116 tkr |
| 2023 | 1 593 tkr | −59 tkr | 58 tkr |
| 2024 | 4 066 tkr | −13 tkr | 45 tkr |
| 2025 | 6 060 tkr | 6 tkr | 1 910 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,3 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 0,1 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 49 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 060 | 4 066 | 1 593 | 560 | 51 | – |
| Förändring av lager | – | – | – | 185 | 158 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 119 | 10 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 6 178 | 4 076 | 1 593 | 745 | 209 | – |
| Handelsvaror | 2 339 | 1 454 | 809 | 337 | 301 | – |
| Övriga externa kostnader | 3 283 | 2 393 | 803 | 331 | 79 | – |
| Personalkostnader | 502 | 171 | 15 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 20 | 21 | 0 | 22 | 3 | – |
| Rörelsekostnader | 6 144 | 4 038 | 1 628 | 690 | 383 | – |
| Rörelseresultat | 34 | 37 | −35 | 55 | −174 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 28 | 54 | 24 | 22 | 7 | – |
| Finansiella poster | −28 | −50 | −24 | −22 | −7 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | −13 | −59 | 32 | −181 | – |
| Resultat före skatt | 6 | −13 | −59 | 32 | −181 | – |
| Årets resultat | 6 | −13 | −59 | 32 | −181 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 1 443 | 1 554 | 1 095 | 434 | 158 | – |
| Kundfordringar | 135 | 5 | 27 | 2 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 231 | 214 | 71 | 2 | 6 | – |
| Kassa och bank | 1 207 | 73 | 63 | 17 | 130 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 882 | 1 842 | 1 229 | 453 | 294 | – |
| Summa tillgångar | 2 882 | 1 842 | 1 229 | 453 | 294 | – |
| Aktiekapital | 30 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 30 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 20 | 33 | 91 | 59 | 240 | – |
| Fritt eget kapital | 623 | 20 | 33 | 91 | 59 | – |
| Eget kapital | 1 910 | 45 | 58 | 116 | 84 | – |
| Långfristiga skulder | 88 | 785 | 382 | 183 | 200 | – |
| Leverantörsskulder | 375 | 555 | 13 | 4 | 10 | – |
| Kortfristiga skulder | 884 | 1 011 | 789 | 153 | 10 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 882 | 1 842 | 1 229 | 453 | 294 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,3 % | 2,4 % | 4,7 % | 25,7 % | 28,7 % | – |
| Kassalikviditet | 163 % | 28 % | 17 % | 12 % | 1 389 % | – |
| Rörelsemarginal | 0,6 % | 0,9 % | −2,2 % | 9,8 % | −340,3 % | – |
| Vinstmarginal | 0,1 % | −0,3 % | −3,7 % | 5,7 % | −354,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 49 % | 155,2 % | 184,5 % | 998 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | −28,8 % | −102 % | 27,7 % | −214,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 3 030 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 6 tkr | −13 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | 3 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 59 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −59 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 910 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 6 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 1 857 tkr | – |
| Forslag disposition | 623 tkr | 20 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 623 tkr | 20 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 96 tkr | 209 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 443 tkr | 1 554 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | – |
| Overkursfond | −597 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 231 | 133 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 329 tkr | 456 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 118 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 463 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 88 tkr | 323 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 63 tkr | – |
| Uppskrivningsfond | 1 257 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 27 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Beans Clothing ABHuvudarbetsställe
Storgatan 57, 115 23 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559298-7530
Registreringsdatum
27 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
29 550 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.420 – Partihandel med kläder och skodon
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.