swereg

BEAUTY CLINIC BORÅS Aktiebolag

559207-9528Aktiebolagreg. 2019

Frisör & skönhet
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Sandared, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

330 tkr

−3 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−22 tkr

−136 % mot föregående år

Soliditet

86 %

−0,3 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Resultatinriktad hudvård

Salong i Borås med resultatinriktade ansiktsbehandlingar. Allt från quickfix för en uppfräschning till lyft utan kirurgi. Vi har även det mesta för dina fransar och bryn. Har du svårt att bestämma dig, boka in en tid och säg vad du önskar för resultat så ordnar vi det.

beautyclinicboras.se

Adresser

Besöksadress

Lövåsvägen 33, 518 31 Sandared

Postadress

Lövåsvägen 33, 518 31 Sandared

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva försäljning av varor och tjänster i huvudsak inom hudvård-, friskvård- och skönhetsbranschen och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019157 tkr1 tkr143 tkr
2020346 tkr2 tkr145 tkr
2021444 tkr18 tkr159 tkr
2022688 tkr177 tkr251 tkr
2023537 tkr16 tkr252 tkr
2024340 tkr61 tkr324 tkr
2025330 tkr−22 tkr321 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 85,6 % – branschmedian 56,1 %

Vinstmarginal −6,7 % – branschmedian 4,3 %

Omsättningstillväxt −2,9 % – branschmedian 2 %

Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning330340537688444346157
Övriga rörelseintäkter0−0250015–
Rörelseintäkter330340562688444360157
Råvaror och förnödenheter1022419817013010352
Övriga externa kostnader16318416318015619097
Personalkostnader7860167141118513
Av- och nedskrivningar99182020164
Rörelsekostnader352278546511425359156
Rörelseresultat−2262161771921
Ränteintäkter och liknande0––––––
Räntekostnader och liknande01001––
Finansiella poster0−1−0−0−100
Resultat efter finansiella poster−2261161771821
Bokslutsdispositioner1931−15−60–––
Resultat före skatt−39211171821
Skatt på årets resultat020124410
Årets resultat−3721931410

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar304049831037334
Anläggningstillgångar304049831037334
Varulager67721724506243
Kundfordringar10222204
Kortfristiga fordringar6945472021930
Kassa och bank287316339367119126175
Omsättningstillgångar423433402411190196249
Summa tillgångar453473451493293269282
Aktiekapital50505081818181
Bundet eget kapital81818181818181
Balanserat resultat24317117078646362
Fritt eget kapital240243171170786463
Eget kapital321324252251159145143
Obeskattade reserver84103134119606060
Leverantörsskulder2219122526
Skatteskulder0202529410
Kortfristiga skulder484665123746579
Summa eget kapital och skulder453473451493293269282

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet85,6 %85,9 %79,5 %70,2 %70,6 %71,4 %67,6 %
Kassalikviditet743 %792 %593 %316 %189 %208 %260 %
Rörelsemarginal−6,8 %18,2 %3 %25,7 %4,2 %0,5 %0,4 %
Vinstmarginal−6,7 %18 %3 %25,7 %4,1 %0,5 %0,4 %
Omsättningstillväxt−2,9 %−36,8 %−21,9 %55 %28,4 %120,7 %–
Avkastning på eget kapital−0,9 %22,3 %0,2 %36,9 %8,9 %0,8 %0,3 %
Omsättning per anställd–––––––
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar32 tkr32 tkr
Arets resultat eget kapital−3 tkr72 tkr
Ej registrerat aktiekapital31 tkr31 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−3 tkr72 tkr
Forandring eget kapital totalt321 tkr324 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−3 tkr72 tkr
Forandring overavskrivningar06 tkr
Forandring periodiseringsfond19 tkr25 tkr
Forskott fran kunder3 tkr8 tkr
Forslag disposition240 tkr243 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning240 tkr243 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter26 tkr18 tkr
Inventarier verktyg installationer30 tkr40 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden87 tkr87 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar57 tkr48 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar9 tkr9 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–0
Lager fardiga varor handelsvaror67 tkr72 tkr
Odefinierat begrepp monetart72 tkr582
Ovriga fordringar kortfristiga33 tkr25 tkr
Ovriga kortfristiga skulder16 tkr342
Periodiseringsfonder52 tkr71 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter7 tkr16 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 3 juni 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –

  • BEAUTY CLINIC BORÅS AktiebolagHuvudarbetsställe

    Lövåsvägen 33, 518 31 Sandared

    Frisör & skönhet

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559207-9528

Registreringsdatum

3 juni 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Borås, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Frisör & skönhet

  • SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
  • SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
  • SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler