Beauty Fuel AB
556764-2326Aktiebolagreg. 2008
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−10 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pålsundsgatan 3 A, 117 31 Stockholm
Postadress
c/o Christel Holmquist, Pålsundsgatan 3 A, 117 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultationer inom marknadsföring samt Feng Shui jämte internethandel inom hälsovård och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 070 tkr | 555 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 4 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −54 tkr | 329 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −155 tkr | 251 tkr |
| 2021 | 48 tkr | −60 tkr | 348 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −68 tkr | 416 tkr |
| 2023 | – | −111 tkr | 336 tkr |
| 2024 | – | −23 tkr | 314 tkr |
| 2025 | – | −10 tkr | 304 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 48 | 0 | 0 | 0 | 1 070 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −5 | 6 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | −5 | 6 | 48 | 0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 7 | 1 | 12 | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 | 22 | 17 | 14 | 55 | 134 | 23 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 5 | 60 | 58 | 40 | 19 | 30 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 | 27 | 83 | 73 | 107 | 154 | 54 | – | – |
| Rörelseresultat | −10 | −27 | −88 | −67 | −59 | −154 | −54 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 5 | −22 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 4 | −24 | −1 | −0 | −2 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | −23 | −111 | −68 | −60 | −155 | −54 | 4 | 555 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 31 | 158 | 180 | 80 | 64 | – | – |
| Resultat före skatt | −10 | −23 | −80 | 90 | 120 | −75 | 10 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 22 | 22 | 3 | 4 | – | – |
| Årets resultat | −10 | −23 | −80 | 68 | 97 | −78 | 6 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 128 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 128 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 4 | 18 | 5 | 0 | 7 | −21 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | 0 | 335 | 75 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 174 | 310 | 339 | 181 | 509 | 630 | 807 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 176 | 314 | 358 | 521 | 584 | 637 | 786 | – | – |
| Summa tillgångar | 304 | 314 | 358 | 521 | 584 | 637 | 786 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 214 | 236 | 316 | 248 | 151 | 229 | 223 | – | – |
| Fritt eget kapital | 204 | 214 | 236 | 316 | 248 | 151 | 229 | – | – |
| Eget kapital | 304 | 314 | 336 | 416 | 348 | 251 | 329 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 31 | 189 | 368 | 448 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 22 | 57 | 24 | 8 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 22 | 73 | 47 | 18 | 9 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 304 | 314 | 358 | 521 | 584 | 637 | 786 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 94 % | 84,7 % | 85,3 % | 85,3 % | 87,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | 1 659 % | 710 % | 1 249 % | 3 603 % | 8 737 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | −123,6 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | −125 % | – | – | – | 51,9 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,2 % | −7,2 % | −23,9 % | 16,3 % | 28 % | −31,1 % | 1,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 0 tkr | 48 tkr | 0 tkr | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 128 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −10 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −10 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 23 tkr | 80 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −23 tkr | −80 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 204 tkr | 214 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 204 tkr | 214 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Beauty Fuel ABHuvudarbetsställe
Pålsundsgatan 3 A, 117 31 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556764-2326
Registreringsdatum
22 augusti 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 74.130 – Inredningsdesign
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.