Beauty Group Of Scandinavia AB
559081-0221Aktiebolagreg. 2016
Köping, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 373 tkr
Resultat efter fin. poster
−237 tkr
Soliditet
−45 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
S:t Olovsgatan 66, 731 31 Köping
Postadress
S:t Olovsgatan 66, 731 31 Köping
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning av produkter och tjänster via e-handel inom inredning och skönhetsbranschen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 72 tkr | −94 tkr | – |
| 2018 | 121 tkr | −26 tkr | 0 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −8 tkr | −7 tkr |
| 2020 | 705 tkr | 189 tkr | 105 tkr |
| 2021 | 2 208 tkr | 7 tkr | 107 tkr |
| 2022 | 2 860 tkr | −74 tkr | 80 tkr |
| 2023 | 2 694 tkr | 68 tkr | 136 tkr |
| 2024 | 2 292 tkr | −125 tkr | 11 tkr |
| 2025 | 3 373 tkr | −237 tkr | −226 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −44,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −7 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 47,2 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 373 | 2 292 | 2 694 | 2 860 | 2 208 | 705 | 0 | 121 | 72 |
| Förändring av lager | 139 | – | – | – | 0 | 62 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 20 | 1 | 34 | 12 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 524 | 2 312 | 2 696 | 2 894 | 2 220 | 767 | −0 | 121 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | −5 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 2 912 | 1 611 | 1 439 | 1 594 | 926 | 242 | 0 | 107 | – |
| Övriga externa kostnader | 794 | 812 | 1 175 | 1 312 | 1 190 | 331 | 8 | 41 | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 2 | 50 | 91 | 1 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 12 | 11 | 11 | 11 | 3 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 30 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 744 | 2 436 | 2 628 | 2 967 | 2 213 | 577 | 8 | 147 | – |
| Rörelseresultat | −220 | −124 | 68 | −74 | 7 | 190 | −8 | −26 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −17 | −1 | 0 | −1 | −0 | −0 | −0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −237 | −125 | 68 | −74 | 7 | 189 | −8 | −26 | −94 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 47 | 0 | −47 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −237 | −125 | 68 | −27 | 7 | 142 | −8 | −26 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 11 | 0 | 4 | 30 | – | – | – |
| Årets resultat | −237 | −125 | 57 | −27 | 3 | 112 | −8 | −26 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 38 | 20 | 31 | 43 | 54 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 38 | 20 | 31 | 43 | 54 | – | – | – |
| Varulager | 379 | 304 | 299 | 285 | 208 | 62 | – | – | – |
| Kundfordringar | 21 | 3 | 26 | 115 | 96 | 124 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 107 | 4 | 104 | 171 | 140 | 139 | −0 | 3 | – |
| Kassa och bank | 22 | 56 | 42 | 37 | 80 | 115 | −0 | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 508 | 364 | 446 | 493 | 428 | 315 | −0 | 3 | – |
| Summa tillgångar | 508 | 401 | 466 | 524 | 471 | 369 | −0 | 3 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | −39 | 86 | 30 | 57 | 55 | −57 | 0 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | −276 | −39 | 86 | 30 | 57 | 55 | −57 | −50 | – |
| Eget kapital | −226 | 11 | 136 | 80 | 107 | 105 | −7 | 0 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 47 | 47 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 622 | 243 | 38 | 231 | 47 | 4 | 7 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 98 | 119 | 128 | 98 | 159 | 144 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | −32 | – | 0 | 35 | 30 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 113 | 147 | 292 | 214 | 270 | 214 | 0 | 3 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 508 | 401 | 466 | 524 | 471 | 369 | −0 | 3 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −44,6 % | 2,8 % | 29,3 % | 15,2 % | 30,7 % | 38,4 % | 8 156 % | 7,4 % | – |
| Kassalikviditet | 114 % | 41 % | 50 % | 97 % | 82 % | 118 % | – | 108 % | – |
| Rörelsemarginal | −6,5 % | −5,4 % | 2,5 % | −2,6 % | 0,3 % | 26,9 % | – | −21,9 % | – |
| Vinstmarginal | −7 % | −5,5 % | 2,5 % | −2,6 % | 0,3 % | 26,8 % | – | −21,5 % | −130,6 % |
| Omsättningstillväxt | 47,2 % | −14,9 % | −5,8 % | 29,5 % | 213,2 % | – | −100 % | 68,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 104,9 % | −1 122,5 % | 41,5 % | −34,3 % | 2,3 % | 107,1 % | 102,7 % | −13 158,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 2 694 tkr | 2 860 tkr | 2 208 tkr | 705 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −237 tkr | −125 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −237 tkr | −125 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 125 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −125 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −226 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −237 tkr | −125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 0 | 2 tkr |
| Forslag disposition | −276 tkr | −39 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −276 tkr | −39 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 57 tkr | 87 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 57 tkr | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 30 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 2 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 170 tkr | 211 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 209 tkr | 93 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 86 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 11 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 334 tkr | 229 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 287 tkr | 14 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 31 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Beauty Group Of Scandinavia ABHuvudarbetsställe
S:t Olovsgatan 66, 731 31 Köping
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559081-0221
Registreringsdatum
19 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Köping, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.553 – Detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.