Befox AB
556560-7701Aktiebolagreg. 1998
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
78 349 tkr
Resultat efter fin. poster
3 178 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
3
Befox AB
Just another WordPress site
befox.se
Adresser
Besöksadress
Sven Källfelts Gata 205, 426 71 Västra Frölunda
Postadress
Sven Källfelts Gata 205, 426 71 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att bedriva handel med oljeprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 103 428 tkr | 3 560 tkr | – |
| 2019 | 94 711 tkr | 4 639 tkr | – |
| 2020 | 67 667 tkr | 4 761 tkr | – |
| 2021 | 104 187 tkr | 5 965 tkr | 6 165 tkr |
| 2022 | 161 546 tkr | 12 885 tkr | 7 890 tkr |
| 2023 | 132 228 tkr | 4 923 tkr | 9 646 tkr |
| 2024 | 86 335 tkr | 4 326 tkr | 9 888 tkr |
| 2025 | 78 349 tkr | 3 178 tkr | 10 802 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 4,1 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −9,3 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 78 349 | 86 335 | 132 228 | 161 546 | 104 187 | 67 667 | 94 711 | 103 428 |
| Övriga rörelseintäkter | 99 | 56 | – | 0 | 26 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 78 448 | 86 391 | 132 228 | 161 546 | 104 214 | – | – | – |
| Handelsvaror | 69 882 | 78 302 | 122 824 | 144 751 | 94 537 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 639 | 979 | 1 942 | 1 216 | 1 286 | – | – | – |
| Personalkostnader | 2 702 | 2 468 | 2 223 | 2 255 | 2 058 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 563 | 478 | 400 | 362 | 305 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 573 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 75 359 | 82 227 | 127 389 | 148 583 | 98 187 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 3 088 | 4 164 | 4 839 | 12 963 | 6 027 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 1 | 1 | 90 | 62 | – | – | – |
| Finansiella poster | 90 | 163 | 84 | −78 | −61 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 178 | 4 326 | 4 923 | 12 885 | 5 965 | 4 761 | 4 639 | 3 560 |
| Bokslutsdispositioner | −2 000 | −4 000 | −2 000 | −10 000 | −2 600 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 178 | 326 | 2 223 | 2 178 | 3 212 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 264 | 84 | 468 | 453 | 667 | – | – | – |
| Årets resultat | 915 | 242 | 1 755 | 1 725 | 2 545 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 404 | 1 130 | 836 | 967 | 1 192 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 404 | 1 130 | 836 | 967 | 1 192 | – | – | – |
| Varulager | 3 158 | 6 410 | 3 942 | 6 113 | 3 553 | – | – | – |
| Kundfordringar | 7 720 | 8 559 | 10 728 | 9 682 | 8 070 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 517 | 9 604 | 11 745 | 10 029 | 8 537 | – | – | – |
| Kassa och bank | 8 120 | 7 973 | 11 117 | 12 413 | 7 356 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 19 796 | 23 987 | 26 805 | 28 555 | 19 446 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 23 199 | 25 116 | 27 640 | 29 523 | 20 447 | 12 350 | 13 459 | 14 323 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 9 788 | 9 546 | 7 790 | 6 065 | 3 520 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 702 | 9 788 | 9 546 | 7 790 | 6 065 | – | – | – |
| Eget kapital | 10 802 | 9 888 | 9 646 | 7 890 | 6 165 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 590 | 1 590 | 1 590 | 890 | 183 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 664 | 8 857 | 12 694 | 9 819 | 10 739 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 363 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 807 | 13 639 | 16 405 | 20 742 | 14 290 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 23 199 | 25 116 | 27 641 | 29 523 | 20 638 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52 % | 44,4 % | 39,5 % | 29,1 % | 30,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 154 % | 129 % | 139 % | 108 % | 111 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 4,8 % | 3,7 % | 8 % | 5,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 4,1 % | 5 % | 3,7 % | 8 % | 5,7 % | 7 % | 4,9 % | 3,4 % |
| Omsättningstillväxt | −9,3 % | −34,7 % | −18,2 % | 55,1 % | 54 % | −28,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,5 % | 2,5 % | 18,2 % | 21,9 % | 41,3 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 26 116 tkr | 34 534 tkr | 52 891 tkr | 64 618 tkr | 41 675 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 915 tkr | 242 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 915 tkr | 242 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −242 tkr | −1 755 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 242 tkr | 1 755 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 915 tkr | 242 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 50 tkr | – |
| Forslag disposition | 10 702 tkr | 9 788 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 702 tkr | 9 788 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 312 tkr | 164 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 404 tkr | 1 130 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 11 417 tkr | 8 580 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 8 013 tkr | 7 450 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 2 837 tkr | 772 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 563 tkr | 478 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 3 158 tkr | 6 410 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 486 tkr | 881 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 250 tkr | 630 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 94 tkr | 164 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 94 tkr | – |
| Rantekostnader | −4 tkr | – |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | −4 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 500 tkr | 4 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 343 tkr | 153 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Befox ABHuvudarbetsställe
Sven Källfelts Gata 205, 426 71 Västra Frölunda
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556560-7701
Registreringsdatum
7 oktober 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.810 – Partihandel med bränslen
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.