swereg

Bergeå kem & vattentvätt AB

556284-4117Aktiebolagreg. 1986

Personliga tjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Falun, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

6 822 tkr

+4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−81 tkr

+73 % mot föregående år

Soliditet

29 %

−4,5 p.e. mot föregående år

Anställda

12

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Samuelsdalsvägen 16, 791 61 Falun

Postadress

Samuelsdalsvägen 16, 791 61 Falun

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva tvätterirörelse, samt idka därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20236 516 tkr47 tkr647 tkr
20246 571 tkr−303 tkr643 tkr
20256 822 tkr−81 tkr562 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 29,3 % – branschmedian 56,1 %

Vinstmarginal −1,2 % – branschmedian 4,3 %

Omsättningstillväxt 3,8 % – branschmedian 2 %

Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning6 8226 5716 516
Övriga rörelseintäkter299290647
Rörelseintäkter7 1216 8617 163
Råvaror och förnödenheter232255104
Övriga externa kostnader2 2692 4472 481
Personalkostnader4 6504 4444 505
Av- och nedskrivningar761928
Rörelsekostnader7 2267 1657 119
Rörelseresultat−104−30444
Ränteintäkter och liknande133
Räntekostnader och liknande810
Finansiella poster2322
Resultat efter finansiella poster−81−30347
Bokslutsdispositioner03000
Skatt på årets resultat010
Årets resultat−81−447

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar28833129
Finansiella anläggningstillgångar95389244
Anläggningstillgångar383721273
Varulager1029062
Kundfordringar514525716
Kortfristiga fordringar9198241 064
Kassa och bank512267683
Omsättningstillgångar1 5331 1801 809
Summa tillgångar1 9161 9012 082
Aktiekapital100100100
Bundet eget kapital120120120
Balanserat resultat523527481
Fritt eget kapital442523527
Eget kapital562643647
Leverantörsskulder234252170
Kortfristiga skulder1 3541 2571 435
Summa eget kapital och skulder1 9161 9012 082

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda121211

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet29,3 %33,8 %31,1 %
Kassalikviditet106 %87 %122 %
Rörelsemarginal−1,5 %−4,6 %0,7 %
Vinstmarginal−1,2 %−4,6 %0,7 %
Omsättningstillväxt3,8 %0,9 %–
Avkastning på eget kapital−14,5 %−0,7 %7,2 %
Omsättning per anställd569 tkr548 tkr592 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (33)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar95 tkr205 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden95 tkr205 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar60 tkr60 tkr
Arets resultat eget kapital−81 tkr−4 tkr
Checkrakningskredit beviljat belopp300 tkr–
Erhallna koncernbidrag0300 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−81 tkr−4 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning4 tkr−47 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−4 tkr47 tkr
Forandring eget kapital totalt562 tkr643 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−81 tkr−4 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Fordringar koncernforetag kortfristiga11 tkr–
Fordringar koncernforetag langfristiga0184 tkr
Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden11 tkr184 tkr
Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar174 tkr214 tkr
Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar0300 tkr
Forslag disposition442 tkr523 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning442 tkr523 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter199 tkr191 tkr
Inventarier verktyg installationer288 tkr331 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden2 334 tkr2 302 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar2 046 tkr1 970 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop32 tkr321 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar76 tkr19 tkr
Lager ravaror fornodenheter102 tkr90 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga195 tkr107 tkr
Ovriga kortfristiga skulder548 tkr467 tkr
Reservfond20 tkr20 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar30 tkr–
Stallda sakerheter400 tkr400 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar400 tkr400 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter572 tkr538 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Bergeå kem & vattentvätt ABHuvudarbetsställe

    Samuelsdalsvägen 16, 791 61 Falun

    Personliga tjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556284-4117

Registreringsdatum

16 oktober 1986

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Falun, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Personliga tjänster

  • SNI 96.102 – Konsumenttvätt
  • SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler